Nevýchovný blog

NovéMáma a já: Neshodneme se na výchově

3 vzkazy mámě, které před ní neskrývat. Přečtěte si je dřív, než se spolu zase pohádáte o nočník.

Nebudu jako moje máma. Věta, kterou jsme si každý řekli snad tisíckrát. Když nás štvalo, že nás honí do úklidu. Když se zlobila, co jsme to zase vyvedli a že jsme si neumyli ruce. Nebo když nám nechtěla dovolit noční pařbu s kamarádkou. Pamatujete si na to? A pak se nám narodí děti a nestačíme se divit.

Číst dál


NovéJak vyhrát boj s nosní odsávačkou: Nemusí to být mučení

„Vztekání, kopání, řev... to dělají všechny děti u odsávání.“ Ale vaše děťátko nemusí. Zjistěte, jak na to.

Vaše dítě má rýmu a vy mu chcete ulevit. Pořídíte tu nejlepší odsávačku hlenů, kterou vám doporučili, nejlíp tu na vysavač, a jdete na to. Ale dítě pláče, nechce, brání se. A vám je z toho pomalu taky do breku. Co teď? Máme pro vás tip, jak to spolu zvládnout. Abyste na něm nemuseli ležet a trápit se s odsávačkou do 3 let.

Číst dál


NovéCo umí 3leté dítě: Talent, který jsem objevila
až díky viróze

Nemá ho vaše dítě taky?

Nedávno jsem dostala virózu. Takovou tu, kdy vás bolí celý člověk a ani se nehnete. A Jája byla doma se mnou. 3leté dítě, které má plno energie a potřebuje vás. A občas taky neposlouchá. To zase bude. Jak ji zabavit? No a pak jsem koukala jak blázen, co tříleté dítě dokáže. Málem bych si toho nevšimla.

Číst dál


Nezvladatelné dítě: Jak k němu najít cestu? Nepřeslechněte jeho volání

Náročné dítě. V naštvání se mu říká spratek, sígr, hajzlík. Jestli takové máte doma nebo ve třídě a někdy už nevíte kudy kam, příběh Ondry, nadaného kluka s ADHD, vás navede. Jeho paní učitelce pomohly 4 věci, aby to s Ondrou zvládla. Tady je najdete. Ale na začátku bylo srdce. To, které bije i ve vás a touží rozumět.

Číst dál


Trapasy s dětmi: Jak z nich vybruslit a ještě se přiučit 2 užitečné věci

„Mami, proč je ta paní tak tlustá?“ zazní na celou tramvaj. Postarší paní při těle se otočí. Asi tříletá holčička s nevinným výrazem se dívá směrem k ní. A maminka, co drží holčičku za ruku, chudák celá rudne. Co vlastně dítěti říct v takhle trapnou chvilku? A je ten trapas spíš k pousmání, nebo se z něj můžeme něco důležitého naučit?

Číst dál


To nejlepší z Nevýchovy 2017

Děkujeme vám za společný rok

Další rok za námi. Jak se to vždycky stane, že jo? V jednu chvíli je sotva léto, říkáte si: Dobrý, dobrý, do Vánoc daleko. A pak se párkrát vyspíte a ejhle, konec roku. Až z toho člověka někdy chytne taková sladkobolná melancholie, jak to letí. Naštěstí letos to nebyl ledajaký rok. Koukněte, co všechno jsme spolu prožili. A rozbalte si od nás dárek.

Číst dál


+ AudioCo znamená respekt ve výchově. Máte ho?

Katka Králová a Hanka Havrilcová z Nevýchovy na besedě s rodiči v Montessori škole

O respektu se mezi rodiči hodně mluví, ale co to je? A jestli doteď ve výchově chyběl – není už na něj pozdě? Co když chci dítě respektovat, a pak přijde moment, kdy vybouchnu. Jde s tím něco dělat? A můžu s respektem zvládnout i kritickou situaci, třeba u doktora? Pojďte si na to s námi odpovědět.

Spustit video


10 věcí, které bych udělala jinak, kdybych tě mohla znovu vychovat

Kdybys byla znovu malá, holčičko moje, pár věcí bych udělala jinak. Víš proč? Jak tu teď ležím po operaci a myslím na tebe, jestli to doma s tátou zvládáš, napadlo mě, že možná nejsi příšerná puberťačka, která mi přerostla přes hlavu. Jen moje dokonalá kopie.

Číst dál


3 tipy, jak vychovat spokojené dítě a nevyhořet

Asi každá máma s tátou toho má občas nad hlavu. Jenomže dítě nejde na pár dní vypnout a dát si pauzu. Musíte prostě fungovat, zařídit denně spoustu věcí a být tu pro něj. Ale co když vám pomalu dochází baterky a – i když svoje dítě milujete – nejradši byste tu výchovu na chvíli pověsili na hřebík? Zatnout zuby? Moc to nejde, že? Tak zkuste tyhle 3 věci.

Číst dál


Co platí na zlobivé dítě: Mikuláš

Na tenhle mikulášský večer hned tak nezapomenu. A malá Andulka, co si neuklízí pokojíček a trochu doma zlobí se vstáváním, ta asi taky ne. Mikuláš, jako správná „nebeská“ páka na naše zlobidla, jí trochu promluvil do duše. A samozřejmě nadělil balíček dobrot. Hezká tradice, řeknete si, děti si to užijou. Nebýt té malé nehody. Mrkněte, než přijde Mikuláš.

Číst dál


Proč dítě lže: Bolavé tajnosti, které vám děti neřeknou. A místo toho si radši vymýšlejí

„No co je, jsi nějaká zaražená.“
„Nic, mami, fakt.“
Jenom se ti strašně bojím říct pravdu. Chtěla jsem zkusit cigaretu, víš, prostě to vyzkoušet. Na balkoně, za dekou. Jenže jak jsem se otočila, jestli někdo nejde, zavadila jsem o ni a je tam dírka. Vlastně bych se ti strašně chtěla přiznat, stejně na to jednou přijdeš, ale bojím se, že mi zas řekneš...

Číst dál


Když dítě neposlouchá: Jak mu říct NE, aby na něj slyšelo a nezačalo na vás zkoušet habaďůry

Řeknete dětem stokrát za den Ne! Nesahej na to, nelez tam, nestrkej to do pusy… a máte pocit, že to vůbec nechápou a je to tak trochu marná snaha? Nebo to chápou moc dobře, ale zkouší, co vy na to? Možná jo. Jestli používáte některé ze čtyř rodičovských Ne, která nefungují. To ale neznamená, že říct dítěti Ne je špatně. Pojďte si na to posvítit.

Číst dál


Když se ti vytoužené mateřství změní v každodenní zápas, ve kterém prohráváš

„Když jsem měla bříško a modlila se, abys byla v pořádku, myslela jsem, že budem lítat spolu, až se narodíš. Takovou radost jsem si malovala, až budu mít tu vymodlenou holčičku. A teď jsi tady a já lítám akorát s hadrem a hubuju, když rozleješ pití.“ To je příběh Báry a malé Páji. Pomůže vám na moment zastavit dennodenní kolotoč a znovu se nadechnout.

Číst dál


To je nějaká blbost, ta Nevýchova, ne? Počkejte, co z nich vyroste

Za chvíli tu budeme mít stejnou anarchii, jako mají v Americe nebo ve Švédsku. Abyste se z toho partnerství s dětma nepo… já jsem taky dostala občas přes zadek a přežila jsem to. To už všichni zapomněli vychovávat se zdravym selskym rozumem?... Ale co když je rozum v koncích a dítě vříská u regálu s autíčkem?

Číst dál


Nejjednodušší otázka ve výchově

Hodí se vám pokaždé, když už nebudete vědět, jak na něj

„Mami, já nemůžu,“ pípne tříletá Majda u schodů. A nahoru to mají tři patra. Už zase, zase si vymejšlí. „Ale jo, Májinko, pojď, to dáme,“ zkusí ji mamka po dobrém vyhecovat. A pak vyzkouší ještě sedm dalších způsobů, jak ji nahoru dostat. Nakonec ji vleče jak tašku s nákupem a pění. Jak teda na ni, když jí nechcete dát rovnou jednu přes p*del?

Číst dál


Být ten druhý: Když si nejdůležitější člověk v tvém životě přivede domů novou lásku

Situace, která s jistotou zabíjí vztahy (i ty sourozenecké)?

„Víš, zlato, mám tě tak moc rád, že jsem se rozhodl pořídit si ještě jednu takovou prima kočku. Za pár dní přijede a bude tu s námi bydlet. Byl bych moc rád, kdybys na ni byla hodná, aby se tu cítila dobře – bude spát s námi v ložnici, dáme jí tam novou postel, jo?“ Cože?? To je nějaká bláznivá hra? Ne, docela běžná situace v mnoha rodinách...

Číst dál


+ AudioVyznání mámy

Byla jednou jedna máma. Za svoje dítě by dýchala. Jenomže pak se jednoho dne nemohla ani nadechnout…

Někdy to bolí, viď, uvědomit si, co všechno šlo udělat jinak. Nebo ohlídnout se zpátky za zpackaným ránem, kdy jste pospíchaly do školky a malá zas kňučela a zdržovala, nechtěla se nechat česat, až jsi ji plácla hřebenem a pak jsi ji uřvanou táhla z bytu, abyste to stihly...

Spustit audio


Děkuju, mami, žes mě vychovala. Já to ale chci dělat jinak

Dlouho jsem myslela, že mi máma kecá do výchovy

Že úplně čeká na to, až Laura spustí svůj ječák nebo hodí sušenkou po zemi (ano, tou sušenkou, kterou jsem jí já nechtěla dovolit), aby se mohla vědoucně podívat a prohlásit něco o rozmazleném dítěti. Teprve před pár dny jsem přišla na to, co tím doopravdy sleduje.

Číst dál


„Ráno mi ve školce pláče a nemůže si zvyknout.“ Co by pomohlo?

Někdy stačí maličkost, aby děti školku líp zvládly. Koukněte, na co rodiče školkáčů přišli

Ze školek se po ránu ozývá pláč prťavých nováčků, kteří se zatím nerozkoukali, za dveřmi v sobě dusí slzy jejich mámy a tátové, a paní učitelky (a někdy i rodiče těch „otrkaných“) v dobré víře radí:
„Nechte ho tu a běžte, zvykne si.“ Jenže vám v tom nějak není dobře…

Číst dál


A to sis myslela, že nejhorší bude porod...

Na šestinedělí v teplákách a celej ten mazec kolem tě nikdo nepřipravil

Už zase hodinu kojíš přišpendlená na gauči a přemýšlíš, jak se zvednout, abys to svoje dítě nevzbudila. Zatím je to tak 20 : 80. Neúspěch zaručen. A když už se ti to náhodou povede a ty ho na chvíli odložíš do postýlky, tak z toho náhlýho pocitu svobody chytneš úplnou paniku. Ježiši, honem! Počkat, co jsem to chtěla?! Vyčůrat! Jo, jasně! To už fakt nepočká...

Číst dál


Mluvím čínsky, nebo co?? Jak začít, aby děti poslouchaly

Taky vám přijde, že na ty děti snad mluvíte čínsky? Nebo že jsou z Marsu? Můžete jim to opakovat stokrát, stejně neposlechnou...

„Jely jsme s Bárou (3) autobusem od babičky. Jednou za sto let v autobusua stihla cestou pokopat pána, rozlít pitíčko a při vystupování zprudit celej autobus tím svým ječákem,“ začíná tenhle článek. Jenže se nám za moment „zvrhne“ do rodičovské čínštiny, sledujte. A počítejte si při čtení body :)

Číst dál


Jakou největší chybu může rodič udělat

Tolik ideálů a upřímných rodičovských odhodlání neudělat stejné chyby…

… které vidíme všude kolem, než se nám narodí naše vlastní. A pak je najednou tady a je to fičák. Jedna nepředvídatelná situace za druhou, pocity, které fakt naplánovat nešlo... a už se vezem. Jenomže jednoho dne se přistihneme.

Číst dál


V lásce jsi jednička

Naléhavá zpráva pro rodiče. Zvlášť pro ty, co dneska ještě neměli ani minutku pro sebe ;)

Připravíme dětem snídani, sotva ráno otevřou oči, utřeme stůl, umyjeme pusu a pak si hrajeme, povídáme, blbneme, převlíkáme, vymýšlíme program, vodíme na kroužky, vyprávíme, vysvětlujeme, čteme pohádky, chystáme věci do školy… od rána do večera se prostě staráme. Samozřejmost, říkáte si? A máte teď půl minuty? Tak koukněte.

Číst dál


Nástup do školky: Dát dětem na cestu to nejdůležitější

Nějak rychle to uteklo. Nedávno to bylo vaše miminko a letos už řešíte školku. Doufali jste, že vás vezmou. Jenže jak se to blíží, najednou vám hlavou běží stovky otázek. Máte strach, jak to vaše dítě zvládne? Naučili jste ho všechno, co je potřeba?

Číst dál


Po hřištích běhají malé zagorky a hérečky. Máte je doma taky?

V parném letním počasí každoročně dochází k přemnožení dvou speciálních živočišných druhů: héreček a zagorek. Už jste je taky letos potkali? Nebojte, setkání s nimi není nakažlivé ani nebezpečné – naopak. Může nás přiučit něco cenného i o vlastní drobotině. Třeba jak přemoct dětskou stydlivost nebo vztek.

Číst dál


Co vám zubař o čištění zoubků neřekl

Jak na to, aby se dětem nezkazily stoličky ani vztah s mámou a tátou

Zase ty zuby… „Musíš si čistit zoubky, jinak ti je vezme zoubková víla!“ „Když si je nebudeš čistit, budeš je mít černý!“ Zkoušíte to na něj horem dolem, a dítě pořád nic? Protestuje, neotevře pusu – a vy už jste z toho zoufalí? Existuje jednoduchý způsob, jak na to. A nepůjde jen o zuby. Naše čistící strategie se totiž z koupelen nenápadně šíří dál.

Číst dál


Já na to nemám, být dobrá máma

Zakázané myšlenky, které jsem si dlouho netroufla říct nahlas

Být mámou je přece to nejvíc, co může ženskou potkat. Jenomže někdy je ta realita jiná, než jsem si malovala... Bolí mě břicho a v puse mám úplně sucho. Chci otevřít oči, ale nejde to. Světlo mě v nich řeže jako písek. Příšerně tu páchne dezinfekce. Ležím na JIPce. Po císaři.

Číst dál


Vztekání v obchoďáku: Objevte první pomoc mezi regály

Přicházejí záchvaty vzteku zničehonic? Mrkněte v pátek odpoledne do Ikey. A pak je zkuste dvěma kroky zastavit.

Někdy to vypadá, že se dítě vzteká zničehonic a naschvál prudí. Proč to dělá? A nejde mu nějak normálně říct, aby to nedělalo? Zkuste tuhle první pomoc. Ale nejdřív se na to pojďte podívat i z druhé strany: Znáte to, když nakupujete se svou mámou? „Mamka už je starší, unavenější, někdy chvíli trvá, než se domluvíme, a každou chvilku ji něco naštve.“

Číst dál


Když odchody jsou horor: Jak to batole dostat z domu

Bojujete spolu o každou ponožku, než se někam vypravíte? Pojďte to zastavit

„Minulý týden jsem na dceru řvala při odchodu tak, že jsem se i já sama toho lekla…“
Taky se smažíte ve vlastní šťávě, než se někam s dítětem vypravíte, a pak z vás ve vzteku padají věty jako: „Drž, ti řikám, už tě mám plný zuby!“?
Tyhle 2 věci vám pomůžou odcházet v klidu.

Číst dál


Láska až na druhý pohled: Když vám do života vpadne dítě z prvního manželství

Žijete podobný příběh?

Ema má mámu a tátu. Táta měl ženu. Tak Ema měla macechu. Macecha píše Emě dopis. Co všechno chtěla macecha několik let říct a našla odvahu až teď? (Možná v tom najdete odpověď, proč to s nevlastními dětmi někdy drhne…)

Číst dál


Jak pofoukat bebí, aby z dětí nevyrostli uplakánci ani bezcitní tvrďáci

Na co jsem přišla o bolesti dětí i dospěláků

„Tak co, už ti spadnul z postele?“ Tuhle otázku jsem slyšela dokonce několikrát, když byl můj synek teprve slintací žoužel.
„Ne, proč proboha?“ děsila jsem se.
Jenže pak mu jednou stál v cestě gauč. A já díky němu pochopila, že svému dítěti vlastně vůbec nedůvěřuju, když mu foukám bebíčko.

Číst dál


Celý svět se přece netočí kolem dětí. Anebo jo?

Když partnerství s dětmi nefunguje… chybí v něm partnerství

Taky se vám na tom partnerství a respektování dětí něco nezdá? Jako kdyby se měl celý svět točit kolem dítěte… Nebo vám parťáctví sedí, ale prostě to s tím vaším dítětem nejde a pomalu vám začíná skákat po hlavě? Možná jste uvízli v jedné ze dvou pastí, které rodičům, odhodlaným pro partnerský přístup, „hrozí“ nejčastěji.

Číst dál


Moje dítě se vzteká desetkrát za den!

Dorazilo k nám období vzdoru?

„Mít doma mimino, to je v pohodě. Počkej si na období vzdoru, to je teprve peklo,“ strašili mě. Ze všech stran. Tak jsem si na to dávala pozor a vyhlížela, kdy to udeří. A zjišťuju, že s tím obdobím je to celé ještě trochu jinak.

Číst dál


„Tohle na mě nezkoušej!“

Jak malý dortík dokáže nabourat důvěru mezi rodičem a dítětem

To moje dítě se chová hrozně. Nechce se dělit. Dělá scény kvůli prkotinám. Všechno musí mít. Stačí málo, aby se nám rozsvítila varovná kontrolka: bacha, roste z něho hamoun! Nebo vztekloun, sobec… Přitom častěji, než že bychom měli doma malého Napoleona, se stává, že si špatně rozumíme. Pojďte to zažít. Ať se s ním nemusíte prát o další dortík.

Číst dál


Je lepší šátek, nebo kočárek?

Jak jsem našla specialistu, který tohle dilema rozseknul P.S. Je „k sežrání“ a konzultuje zdarma :)

Máte kolem sebe pár zapřisáhlých kočárkářů nebo šátkovacích nadšenců? Tak to jste si možná vyslechli dobře míněné: „Radši ho v tom šátku nenechávej moc dlouho, ať si nezkřiví záda“ anebo naopak: „Kočárek, jo? To mu tam není smutno?“ A řešíte, co je pro miminko nejlepší… Je tu jeden odborník, který spor šátek vs. kočárek spolehlivě rozřeší...

Číst dál


Kdy se děti začínají vztekat a jak na to reagovat

…abyste mezi sebou nestavěli zeď

…my se šly ale naštěstí k doktorce jen na něčem domluvit a v čekárně pohoda. Dcerka (2) si hrála s tučňáky a nepotřebovala mě. A tak jsem zasněně pozorovala miminko, které mi ji připomínalo. Taky holčička. Měla bodýčko s nápisem I love You, mum (miluju tě, mami). Mohlo jí být tak 6–7 měsíců. A mluvila se svou mámou.

Číst dál


„Pojď už, jdeme domů!“ Řev. Nedostanete ho ze hřiště?

Jak odejít z hřiště nebo herničky bez řevu a dohadování

„Broučku, pojď, už musíme jít.“
(Prosím, ať to aspoň jednou jde bez řevu.)
Dítě si dál patlá bábovičku z bláta. Zářivě se na vás usměje. Hele, jak mi to jde! „Zlato, pojď, doma nás čeká oběd a pak se na chvilku vyspinkáš.“ Berete mu lopatičku. Nechce ji pustit a začíná natahovat. To se fakt nedá nikdy odejít v klidu?

Číst dál


No jak se říká, neumíš pozdravit?

O kouzelných slovech, bonsajích, usměvavých sousedkách… a jak dítě naučit „děkuju“

„Jak se říká? Neslyšela jsem kouzelný slovíčko!“
„Tak pozdrav přece. Šup!“
„Ty po mně něco chceš? Neslyšim…?“
To jsou nervy, když dítě nezdraví, neprosí a neděkuje, co?

Číst dál


Tušíte, jak moc ve skutečnosti bolí rozbité kolínko?

aneb Jedno nedorozumění na hřišti, ze kterého jsem
se ještě dlouho oklepávala

Asi čtyřletá tmavovlasá holčička v růžové mikině sedí na jednom pražském hřišti na lavičce a pláče. Někdo by řekl, že přímo řve jako tygr. A její maminka jí pořád opakuje tohle: „Nebreč! Nic se ti nestalo!“ Ale ono se stalo. A mně došlo, jak málo tohle „utěšování“ funguje. Jenže co mám vlastně místo toho říkat?

Číst dál


Co je a není Nevýchova (a jak to poznáte)

Tenhle článek je spíš pro „pokročilé Nevýchovné“.
Ale klidně si ho přečtěte taky ;)

Dvě mámy, dvě hřiště, dvě různé situace. Ve skutečnosti na chlup stejné, ale možná to není na první pohled znát. Jak se podle vás měly maminky zachovat? A jak byste reagovali vy? Bylo by to správně podle Nevýchovy?

Číst dál


Už nemůžu! Zlobí, neposlouchá... vyroste z toho někdy?

Naděje pro rodiče malých rarachů: lektvar proti zlobení ve 3 krocích

„Hele, mít tříleťáka je prostě mazec,“ říká Bára. Sešly se s Karolínou konečně na kafe. „Vím, že na to má věk a je to kluk a všechno, ale ten Tom prostě pořád tak zlobí, kdo to má vydržet?“ Jestli se to na vás taky sype a už nevíte, co s tím dítětem, aby proboha jednou poslechlo, pojďte si pro pomoc. První lžička Nevýchovy, pokud zatím jen chodíte kolem :)

Číst dál


Proč jsou dnešní děti otravné, neochotné a drzé

...a která výchova je konečně naučí slušnosti?

Sedím s mladší holčičkou (2), zabalenou do županu, v bufetu plavecké haly. Starší (11) jde pro nás koupit občerstvení. Náš stolek je za rohem, a tak na něj není od pultu vidět. Rozhovor, který zaslechnu, mě mírně řečeno udiví. A donutí zamyslet se nad výchovou.

Číst dál


Nesnáším tě, ségro pitomá!

Kouzelné okno do sourozeneckých vztahů,
které od základů změní váš pohled na jejich spory

Tenhle článek je tak trochu jiný.
Nenajdete tu pět bodů, jak zabránit dětským hádkám.
Ty jejich šarvátky jsou totiž jenom špička ledovce. Sourozenecké vztahy jsou tak spletité, že by na jejich zmapování nestačilo bodů ani deset.

Číst dál


Změnila jsem dvě věci. A hádek mezi kluky je najednou minimum

Jak to udělat, aby se děti „nesežraly“ a rodič se přestal trápit

Vzpomínáte ještě, když bylo druhé miminko ještě v bříšku, jak jste se těšili, až budou dva? „To je dobře, že náš kluk nezůstane sám,“ říkali jste si možná. „Budou si spolu hrát a naučí se, že se všecko netočí jen kolem nich.“

Číst dál


Moje dítě kouše, co s tím?

Objevte, co se za dětským kousáním skrývá, a pomozte mu s ním přestat

Hrajeme si na koberci. Skládáme kostičky k sobě, ve vzduchu je pohoda. Moje batole ke mně přifrčí, dělá u toho „brrr“, já otevřu náruč. Pocem, broučku můj krásnej. Nechá se zvednout, přitiskne se ke mně… a najednou prudká bolest. On mě kousnul!

Číst dál


Strašení a oblbování není potřeba. S Nevýchovou k nám přišel klid

Rozhovor s Nevýchovnou mámou Eliškou
(dcerka 4 roky)

První kapesné, nástup do školky nebo i tak těžké chvíle jako rozchod rodičů. Jde to vůbec zvládnout s dětmi v klidu? Eliška si tím prošla.

Číst dál


Trable se školou: Proč děti ztrácejí chuť do učení a jak ji znovu najít

„Mami, tati, když mě ta škola fakt neba… Bojím se vám to říct, tak píšu tenhle dopis. A tajně doufám, že si ho přečtete.“

Mami, tati, pamatujete na můj první školní den? Já si na něj pamatuju moc dobře. Poslední srpnový večer jsem usínala a v břiše mi poletovalo asi tisíc motýlků.

Číst dál


Jak s dětmi ukočírovat sladkosti (aniž by pak potají vyjídaly cukřenku)

Jde to. Koukněte na 4 kroky k tomu, aby si děti nevydupávaly sladké a rodiče si mohli oddychnout

Máte doma chronického mlsala, co by nejradši obědval čokoládu a večeřel gumové medvídky? Pak to možná taky znáte. Z nakupování se s příchodem k pokladně rázem stává přetahovaná o každý bonbon: „Mámííí, jen jedny kyselý žížalkyyy!“ A vy jen tiše vraštíte čelo a jste z toho už trochu na prášky...

Číst dál


DUDLÍK: Jak ho odnaučit bez slz?

Děti to vědí. Čtěte, co by vám na internetové diskuzi poradili sami předškoláci a batolata, kdyby jen mohli

„Tak velkej, a ještě má dudlík? Ty ostudo!“
„Když bude takhle dlouho dudlat, určitě si zkřiví zuby!“
„Děti ve školce se ti budou smát, uvidíš...“
Sbor kolemjdoucích, sousedů a širokého příbuzenstva to asi myslí dobře a chce pomoct. Ale rodič si jen říká – AU!

Číst dál


Nevýchovu mají doma už 2,5 roku. Jejich děti nezvlčily. Naopak

Rozhovor s mámou Bárou Kodetovou o nevychovávání, žlutém legu i o tom, co u nich znamená plácnutí přes ruce. Budete koukat

„Copak potřebuju nějaké návody na děti? Stačí selský rozum a hromada lásky, ne?“

„Nevýchova? Není to ta svobodná výchova bez hranic? Z dítěte vyroste akorát tak malý tyran.“

„Děti občas potřebují pevnou ruku, bez výchovy to přece nejde.“

Číst dál


Jak zvládnout zubaře i bez krokodýlích slz a pokousané sestřičky

4+1 tipy podle skutečných příběhů rodičů, co to s dětmi zmákli. A sblížilo je to ještě víc

Bojíte se zubaře?
Já hrozně.
Jde mi mráz po zádech, jen slyším to slovo. To drnčení, bolest, píchání, vrtání, trhání… brrr fuj!

Číst dál


„Kartáček mě nezajímá, mami!“

Proč si děti nechtějí čistit zuby a jak to změnit

Znáte to. Ocucá pastu, zkusí kartáčkem vyčistit záchodové prkýnko a pak ho zahodí pod vanu. A má jasno. Zubní hygiena? To není nic pro něj.

Číst dál


Když dítě vybafne: „Grrr, jsi zlá! Nemám tě rád!“

Zaskočit to může i nejmilovanějšího rodiče. Ale není to konec světa. Koukni, jak to zvládla Bára Hamblin

Jednoho večera jsem potřebovala kluky uložit v přesný čas. Šla jsem do toho s chutí, byla jsem si jistá, že nebude problém to s nimi dohodnout. Většinou nám to krásně jde.

Číst dál


NEVÝCHOVNÁ POHÁDKA: O princezně Žofince, která hledala novou maminku

UPOZORNĚNÍ: Po přečtení pohádky 90 % dětí zázračně nezlobí :)

Číst dál


Psaní od srdce těm nejlepším (= všem) mámám

Mami, jsi báječná, i když si to zrovna nemyslíš! :-*

Číst dál


Jak 4letá holčička zachránila maminku od předvánočního kolapsu

aneb Co se stane, když děti převezmou zodpovědnost

Buch! Buch! Buch!
Jsou dny, kdy na vás padá jedna katastrofa za druhou.
Jsou dny, kdy máte chuť praštit mezi oči prvního kolemjdoucího.
Jsou dny, kdy máte chuť mlátit hlavou o stěnu.

Číst dál


Řekla jsem dětem konečně pravdu. O Ježíškovi

Nejdrsnější reakce ale přišly z okolí. Od dospělých :)

Téma "Dárky nenosí Ježíšek" jsem řešila už minulý rok, když bylo nejstaršímu pět let. A ta otázka mě pálila i letos: říct, či neříct? Cítila jsem, že letos už to chci jinak. Že i oni už jsou připravení. Rozhodla jsem se to na kluky vybalit.

Číst dál


Mateřství za odměnu? Ani náhodou. Všechno bylo jinak a já chtěla utéct

Vzkaz všem mámám, co je zpívánky a přebalování moc nebaví. I když by si to moc přály

„Mít děti je ta největší radost v životě!‟ říkávaly odjakživa snad všechny maminky, babičky a tetičky, co znám.

Číst dál


Mé druhé dítě mělo být andílek. Spíš ale rozpoutalo peklo. Ve mně

“Myslela jsem si, že s druhorozeným už to bude hračka, že manuál už mám. Pěkně jsem se sekla,” svěřuje se další máma Lucie

Je to 20 minut, co konečně usnula. 20 minut klidu a už je zase vzhůru! Vždyť jsem si ještě nestihla ani sednout! Už nemůžu. Co když to takhle bude pořád? Všichni říkají, že to bude lepší. Ale kdy?

Číst dál


+ Audio“Miluju tě, zlatíčko… Ale teďka zrovna vůbec.”

Bolestivé přiznání mámy, co si myslela, že to všechno bude nějak jednodušší

Koukala jsem večer na svojí dceru, jak konečně poklidně spinká v postýlce, voňavá a krásná, malej andílek z pohádky o dokonalém štěstí… A bylo mi vlastně nějak divně. Tahle idylická scéna měla totiž i dneska už tradiční bouřlivou předehru.

Číst dál


+ AudioPomoc, nenastoupila mi mateřská láska!

Aspoň ne taková, jakou jsem si malovala

Moje máma vždycky u kafe ráda dává k dobru historku, jak se malá Jituška bála, když k nám do domu chodily návštěvy. Styděla jsem se a schovávala pod konferenční stolek v obýváku.

Číst dál


+ Audio“Moje bábovičky jsou taky důležitý, mami!”

Zvrhne se vám občas relax na hřišti v sérii plačtivých scén? Podívejte se na to očima batolete. Možná hned objevíte řešení

Zajímá vás, co se tomu vašemu batoleti honí hlavou a proč se je to s ním někdy tak těžké? Máme pro vás reportáž z druhé strany.

Číst dál


+ Audio5 tipů, jak naučit dítě na nočník. I bez stresu

Sesbírali jsme pro vás příběhy a fungující tipy od Nevýchovných rodičů, kterým to s nočníkem nakonec sedlo. Samozřejmě zadkem na hrnec :)

Taky ho máme doma. Je to už skoro rok, co se k nám nastěhoval. Je světlonce zelený jak právě vyloupnutý hrášek a dole má dvě tlapičky. Aby se lehce poznalo, jak se na něj správně sedá. Roztomile oblý, lesklý a tělesnými tekutinami zcela nedotčený nočník.

Číst dál


Děti nechtějí jiné rodiče. Chtějí nás

Pročpak chceme svoje děti měnit my?

Chceme naše děti vychovávat. Formovat. Možná i jenom úplně maličko, nevědomky. Zkrátka, občas bychom byli radši, kdyby naše zlato některé věci dělalo o ždibec jinak.

Číst dál


"Mamí, a co kdybych zlobila jen trošku?"

Jak s dětmi zvládnout rodinnou oslavu. Nebo klidně i předávání Oskarů :-)

Těsně předtím, než jsem povila své třetí robě, se mi podařilo dopsat knížku pohádek pro děti. Uf. Byla to makačka. Janek byl v bříšku naštěstí trpělivý.

Jenže mě ani ve snu nenapadlo, že po porodu se rozjede další kolečko. Začaly mi chodit emaily:
“Vážená paní spisovatelko, nechtěla byste u nás udělat takovou malou autogramiádu?”

Zbláznili se snad? Já? Samoživitelka bez chůvy se třemi dětmi na krku?
A kam bych tak asi jezdila? Mezi lidi? Hahaha.

Číst dál


Experiment s batoletem: Jeden den v režii 16měsíčňáka

Když máma pořád nestojí na stráži a neťuká si na hodinky, stane se z dítěte neřízená střela?

“To dítě je snad sebevrah!” Určitě jste tuhle větu už někde zaslechli. Nebo četli. Od vystrašených tet a babiček, co strhávají nepozorné děti ze silnice, po nešťastné maminky na rodičovských fórech, které si nevědí se svým divokým batoletem rady.

Číst dál


Dětské vztekání? Zafungoval nám na něj až bobřík mlčení

Zticha ale byla jenom máma

„Hodné holčičky se nevztekají.”
„Kluci nepláčou.”
„Přece už jsi velká, tak nevyváděj.”
„Snad to není tak hrozný, prosím tě.”
“Ale jdi ty, to nic neni.”

Číst dál


“Dostaneš na zadek, ať máš aspoň proč brečet!”

Zpověď dvou tátů: Jak bolí staré šrámy a jak je nepředávat dětem

Dnes dopoledne jsem pracoval doma v obýváku. Náhle slyším sousedku z bytu nad námi, sympatickou mladou paní, jak křičí na svou plačící tříletou dcerku, modrookou princeznu: 'Ještě jednou a uvidíš!'

Číst dál


A proč nám to posté opakuješ, mami?

aneb o zázračné síle mlčení

Maličká místnost metr krát metr. Bez denního světla. Bez čerstvého vzduchu. Bez dekorací na zdech. Místnost, ve které jste úplně, ale úplně sami. Zní to jak začátek další temné severské krimi?

Číst dál


„Dám tisíc lízátek za odpočatou mámu!”

Proč se vyplatí překonat rodičovský mýtus o sobectví a začít myslet na sebe

Z rovna, když jsem si začala myslet, že nám domácí pohodu nemůže nic narušit, všechno se pokazilo.

Číst dál


Mám dítě za odměnu. Jak? Říkám mu pravdu

Nehledej, jak na dítě, ale jak s ním,” radí Nevýchova.

Dlouho jsem nechápala, co to má znamenat. Až nedávno mi to docvaklo, a u nás doma se všechno změnilo.

Číst dál


Co dělat, když se dítě v obchodě vzteká a pořád něco chce

aneb Jak se nestat „Oslíčkem, otřes se“

Je pátek dopoledne a vy zjišťujete, že už zase máte prázdnou ledničku. Kam jen to jídlo tak rychle mizí? Přemýšlíte, jestli se pod postelí neschovává nějaký další neplatící nájemník, co luxuje vaše zásoby, a psychicky se připravujete na to, co bude nevyhnutelně následovat. Manžel je v práci, a tak musíte nachystat sebe i dítě a vyrazit do obchodu.

Číst dál


“Buďte s dětmi parťáci a domluvíte se na všem”

A co když jsou děti součástí rozvodu? zeptaly se PrimaŽeny Katky

Číst dál


“Období vzdoru si můžete užít!”

Napsali v Mamince. Zeptali se nás, jak to vidíme v Nevýchově: 3 zlatá pravidla pro období vzdoru

Já a sám – tahle dvě slůvka stojí za učebnicovým pojmem „období vzdoru.“ A obvykle za ním stojí také spousta nešťastných rodičů a vztekajících se dětí, které nám přes noc někdo nejspíše vyměnil. Neděste se předem, poradíme vám, jak na to…

Číst dál


Výchova Nevýchovou: Menej výchovy a viac života?

“Nevýchova nie je pre každého,” všimli si v Madam Eva. Zajímavý pohled na Nevýchovný přístup a 7 otázek pro Katku Královou

Skúsili ste všetko, prečítali každú knihu o výchove, no na vaše dieťa nič z toho nezaberá? Čo ak sa odpoveď ukrýva práve v urputnej snahe a spôsobe, akým sa na neho pozeráte? Možno jednoducho stačí menej vychovávať a viac... žiť.

Číst dál


"Smrdíš" znamená: Mám tě ráda, tati

Jak na to, aby s vámi vaše dítě v pubertě nepřestalo mluvit

Pondělí šest ráno. Budík řve, zamáčknu ho a sahám na postel vedle sebe. Je prázdná, Vojta už odjel. Neochotně se zvedám a tichoučce jdu do obýváku. Našlapuju tak zlehka, jak dokážu, ale i přes všechnu opatrnost se mi podaří kopnout do psí misky. Zarachotí a na posteli uprostřed místnosti se pohne napůl vyholená hlava.

Číst dál


Šťastné a veselé z Nevýchovy!

Když to vypadá, že se vůbec nic nestalo, a mezitím se děje velká věc...

Spustit video


3 zásady úspěšných matek

...které jsem se potřebovala odnaučit, aby moje děti mohly říct: Jsi ta nejlepší máma!

Před pár dny zažila Bára s Toníkem (5) důležitou chvilku. Jejich příběh je tak obyčejný, že ho můžete prožít každý týden v supermarketu. Ale dotkne se vás někde u srdce a celý večer na něj pak musíte myslet. Kdykoliv půjde s dětmi do tuhého, vzpomenu si na Tondu.

Číst dál


+ AudioPuberta začíná v peřince... škoda, že jsem to nevěděla dřív

Otevřený dopis mámám na mateřské, který bych
si přála číst, než se moje malá narodila

Tak tohle vypadá na ideální večer pro mamku. Usnuly. Než zhasnu barevnou noční lampičku, ještě se naposledy dívám na ty dvě spící princezny. Obě se odkopaly. Dneska je opravdu vedro.

Číst dál


+ AudioJak dítě naučit, aby si hrálo samo, bez výčitek svědomí

Proč si nehraje chvíli sám? Kdy už se malá konečně naučí zabavit sama?

Objevte překvapivé příčiny a 3 tipy, jak dítě naučit, aby si hrálo samo, bez výčitek svědomí.

Spustit video


+ AudioJak dítěti pomoct ke skutečné zodpovědnosti

Katka Králová na Svobodě NaŽivo

Katka vás ve svém vystoupení “donutí” si uvědomit, jak je to se zodpovědností doopravdy. A prozradí, co je potřeba udělat, když chceme zodpovědnost vypěstovat v dětech.

Spustit video


Co dělat, když vaše dítě má svůj svět

Zjistěte, co se děje, když dítě „má svůj svět“ a nedělá, co mu říkáte, a objevte 2 způsoby komunikace, na které malé děti slyší

Někdy vypadá, že mě snad vůbec nevnímá. Má svůj svět, a když nechce, nic s ním nehne. Všechno jsem mu to už říkala. Několikrát mu to opakuju a stejně neudělá, co říkám. Přijde mi, že je mu to jedno.

Číst dál


+ AudioJak být ve školce za 5 osm

Taky odcházíte do školky 2 hodiny?

Večer si všechno nachystáte, ráno si přivstanete, plní optimismu, že dneska to spolu “dáte”... a pak se opakuje zase ta stejná ranní scéna. S jazykem na vestě se snažíte stíhat, než zavřou školku, a dítě za sebou vláčíte...

Spustit video


+ Audio3 tipy, jak vyřešit sourozenecké spory bez řevu a tahanic

3 jednoduchá řešení pro 3 typické sourozenecké situace

Podívejte se s námi, které “malé” sourozenecké křivdy z pískovišť si pak neseme i do dalších vztahů. A rovnou získejte 3 tipy, jak vyřešit sourozenecké spory bez řevu a tahanic.

Spustit video


+ AudioJak včas odhalit nenápadné zabijáky dětské tvořivosti

a vybudovat doma stavbu století

V tomhle videu se spolu podíváme, jak je to s dětskou tvořivostí. Ukážeme si, čím ji nenápadně zabíjíme a jak na to, aby děti zůstaly tvořivé. A jak je můžete už teď podporovat, aby jednou uspěly ve škole i v životě. A navíc se naučíte vybudovat s dětmi parádní 3D stavbu, se kterou si vydrží hodiny hrát.

Spustit video


+ AudioRozhovor s Jaroslavem Duškem

Přátelské povídání Katky Králové a Jaroslava Duška o Nevýchově, výchově, rodičích a dětech.

Spustit video


+ AudioJaroslav Dušek - Co by rodiče měli vědět o skromnosti

Jaroslav Dušek přišel do Nevýchovy. V milém, inspirativním rozhovoru s Katkou Královou došlo nejen na děti, Jarda mluvil i o skromnosti. Podívejte se, jak to celé souvisí s jedním z nejpalčivějších rodičovských témat: Hranice.

Spustit video


+ AudioRozhovor s Naomi Aldort (1. část)

„Když jim říkáme: ,Teď buď zticha!’ tak je vlastně učíme, jak dostat záchvat vzteku,“ říká Naomi.

Speciální rozhovor se speciálním hostem: Naomi Aldort. Krásné a velmi inspirující setkání Katky Králové s autorkou knížky „Vychováváme děti a rosteme s nimi“, uznávanou rodinnou terapeutkou a mámou 3 synů.

Spustit video


+ AudioRozhovor s Naomi Aldort (2. část)

Jak děti nepřipravit o sebevědomí a jak zpětně opravit chyby, které jsme už na dětech “napáchali”.

“Vy jste ti milující, odhodlaní rodiče, jinak byste se nedívali na tohle video a nepřemýšleli o tom, že jste udělali ve výchově někdy nějakou chybu,” říká s moudrou laskavostí Naomi. “Nikdy není příliš pozdě ji opravit.”

Spustit video


+ AudioJak si s ním hrát, aby to bavilo i Vás

Tipy a triky, jak si s dětmi doma hrát a přitom spolu udělat kus práce, se rozhodně hodí, že? Chcete dát dětem pozornost, o kterou si říkají, a nemít z toho pnutí? Tak si vyhrňte rukávy a pusťte si video.

Spustit video


“Mami, a proč to zní tak divně?” aneb O Karkulce, ponožkách a podivných hlasech

Nevím, jak vy, ale já jsem nikdy zase tak moc nezkoumala, jak mluvím. Sympatická slečna, která si ke mně přisedla, když jsem v předsálí přednáškové místnosti přebalovala naši ani ne roční Marušku, mě ale přivedla na jednu zajímavou věc...

Číst dál


+ AudioCo s tím, když dítě neposlouchá

Podívejte se, čím děti učíme odmlouvat a vzdorovat. A co je třeba dělat, aby nás poslouchaly. Řešení je jednoduché.

Spustit video


Kdo skutečně stojí za Nevýchovou?

Kdo skutečně stojí za Nevýchovou? V tomhle videu to odhalíte. Zjistíte, bez koho by celá Nevýchova nemohla fungovat a uslyšíte Katčino vánoční přání.

Spustit video


+ Audio6 kroký plán jak zařídit, aby děti chtěly jíst zdravě... i o Vánocích

Vánoce a dobré jídlo. Už se na něj těšíte, anebo máte spíš trochu obavy z té hory sladkostí? Tohle video Vám ukáže, jak nad tím spolu s dětmi vyzrát.

Spustit video


+ AudioMikuláš - Jak zařídit zážitek, ne trauma

S čerty nejsou žerty! Ale můžou být. Tohle video je o tom, jak nepřijít s čertem o dětskou důvěru. A taky v něm najdete radu, co s tím, až se Vás Vaše dítě zeptá: “Mami, tati, a jsou čerti?”

Spustit video


+ AudioCo s dětmi, když je venku ošklivě?

Toužíte po hravém a pohodovém vztahu s dětmi? Tento díl Nevýchova TV Vám pomůže přiblížit se svému dítěti. A jako bonus v něm najdete návod, jak si doma vytvořit zábavní centrum.

Spustit video


Být dobrá máma… ale jak?

Pokud jste četli příběh bezradné mámy Martiny, která přišla na to, jak si svoje mateřství konečně užívat, možná už se těšíte na druhý díl. Tentokrát se o svůj Nevýchovný příběh podělila Petra Karkošková, maminka Míši (2012) a Tomáška (2014), instruktorka strolleringu.

Číst dál


+ AudioBojíte se, že Vám bude dítě lhát?

Bojíte se, že Vám bude dítě lhát? Nebo už lže a Vy nevíte, proč? Ve videu najdete nejsnadněji odstranitelnou příčinu dětského lhaní.

Spustit video


+ AudioNefunguje Vám "NEZLOB"?

Příkaz “nezlob” na děti nefunguje. Ve videu najdete vysvětlení, proč to tak je.

Spustit video


+ AudioJak vychovat superhrdinu?

Našim dětem není potřeba budovat, ani zvyšovat sebevědomí. Stačí je o něj neokrást

Spustit videoRodičovská schizofrenie - máte to taky tak?

Byla jsem dneska hostem pořadu Teleráno v televizi Markíza a zažila jsem nečekanou věc. A říkám si, že tohle Vám musím povědět. Protože to dost možná zažíváte taky. Ne v televizi, ale s dětmi.

Číst dál


Mámo, táto, já se tu s vámi bojím!

Chovají se přece někdy jako mimozemšťani, že? Někdy zas jako monstra, neřízené střely… (Nebo jak ještě? Co byste řekli o svých dětech Vy?) A mnohdy to dokonce vypadá, že nejsou vůbec normální. Však to průběžně testujeme tou známou rodičovskou otázkou: „Seš ty normální!?“

Číst dál


+ Audio5 způsobů, jak nedělat dohodu s dětmi

Dohoda je základním Nevýchovným nástrojem. Jen skrze ni se dá najít řešení, v kterém je oběma dobře. Když ji ale rodiče s dětmi poprvé zkouší, tak jim to často nefunguje. Proč? Protože ji zaměňují s těmito 5 věcmi.

Spustit video


Nejlepší nepovedené záběry 2013

Je za námi parádní rok. Chtěli jsem se za ním otočit tak trochu jinak… Díky, že jste se námi celou tu dobu byli. Bez Vás by to nebylo ono.

Spustit video+ AudioRozhovor s Tomášem Hajzlerem

Jak skrze svobodnou výchovu vznikají na světě svobodné firmy.

Spustit video