Úklid

Syn mi teď se vším pomáhá. Bez odmlouvání

Děkuji nevystihuje to, jak skvěle nám je, Katko! Dnes je to druhý den, co jsem synovi (5 let) parťákem. Žádný pláč, žádný křik, žádný stres… On je šťastný a já též. Je nám fajn. Vše dělá sám bez odmlouvání a chce mi se vším pomáhat. 

Dokonce nemusím občas ani nic říkat a uklidí nebo mi sám pomůže s domácími pracemi. Máme tak více času na sebe a na společnou zábavu a já nejsem vyčerpaná a unavená. Díky moc.

Martina

368 369

Uklízení hraček: Užíváme si to

Dnes jsme si parádně užili večerní uklízení hraček. Dříve jsem obvykle uklízela sama nebo s pomocí manipulace: „Dobře, pustím ti pohádku, ale pomůžeš mi uklidit.“ Ale dnes jsem začala jinak: „Maty (3), mně se nelíbí, že uklízím hračky vždycky sama. Napadá tě, jak bychom to mohli vyřešit?“

Nic, žádný nápad… Pak jsem si vzpomněla na Katku, že si vše máme užít. Navrhla jsem: „Co kdybys uklidil všechny hračky, které mají na sobě červenou barvu, a já ty ostatní?“ Odpověď byla: „Tak jo.“ 

A pak už jsme se předháněli. Chechtali. A užívali si to! A nejlepší na tom je, že i mě to bavilo takhle o hodně víc! :)

Petra

38 39

Sám si uklízí hračky. A máme i další úspěchy

Malé uspěchy po 2. týdnu Nevýchovy. Aniž bych něco říkala, sám si uklízí hračky. Sám si začal nazouvat botičky. V ZOO jsem nechtěla, aby lezl do ploch za zabradlím, kde měli vysazené kytky. Tak jsem mu řekla, že se mi to nelíbí, že tam leze, že ty kytičky pošlape. Co bychom s tim mohli udělat? A on se koukal jen u toho zábradlí.

V kuchyni mi rozházel hrášek. Moc se mi to nelíbilo. Řekla jsem, že jsem tu teď měla uklizeno, a co bychom s tím teda mohli udělat. A on začal hrášek dávat do mističky.

V obýváku moc rád vytahuje ze zásuvky lampu a zase se ji pokouší vracet, ale mám strach, je to elektrika. Tak jsem řekla, že vidim, že se mu to moc líbí, ale že já mám o něj strach, když to tam takhle strká i s ručičkama. Co bychom s tim mohli udělat? Zastrčil kabel do zásuvky a už to nedělal.

Petra S.

40 41

Stresová situace. Se smíchem a bez stresu

Dnes byla Em (2r) sama v koupelně a byla tam podezřele hodná. Až najednou začala naříkat, že jí upadlo mýdlo. Tak jsem se zamyslela a šla se podívat, co se děje, že tak zoufale naříká. A ono jí upadlo do umyvadla, kam nedosáhla. Mýdlo, kterým předtím namydlila sebe, vanu, okno, bok umyvadla, no skoro všechno, kam dosáhla.

A já? Začala jsem se smát a pomohla jí tu koupelnu umýt! A ještě jí radila, jak houbičkou vysát vodu z okýnka a jak to máme hezky umyté. Díky, Nevýchovo!

A pak mi došlo, že jsem dopoledne myla vanu a umyvadlo a ona na mne koukala, ale já ji nenechala, aby mi s tím pomohla, a to tak ráda pomáhá.

Olga Nováková

35 36

Uklízela jsem po dětech v domnění, že se to tak ode mě naučí. Teď už vím, že musím jinak

Milá Káťo, zase jsi mi otevřela oči, jako vždy. Včerejší video jsem nasávala plnými doušky. Na klíně jsem měla svou skoro 3letou dcerku Gábinku. Jen tak si na stolku kutila, malovala nebo si hrála s kostičkama, myslela jsem, že video vůbec nevnímá a nezajímá jí.

V průběhu videa měla chuť na banán, tak si pro něj tedy šla. Mně na klíně si ho spokojeně spapala a pak k mému velkému údivu řekla: „Šlupku musím jít vyhodit do koše, abysme tu neměli nepořádek.“ :) No, já se nestačila divit. A to bych řekla, že video vůbec nesleduje.

Po ukončení videa, ještě před postýlkou, jsme se spolu hned pustily do úklidu hraček, které se povalovaly po celém obýváku. No, nasmály jsme se, to bylo srandy. Spolu jsme totiž uspořádaly soutěž „kdo dřív chytne nějakou hračku a uklidí ji do bedýnky na hračky“ nebo „kdo najde jakou barvičku pastelky a dá ji do košíčku“ nebo jsme házely polštářky zpět na gauč, kdo se tam trefí :)

Taky jsi mi otevřela oči v tom, jak to bývalo u nás doma, když já jsem byla málá. Moje maminka pořád přehnaně uklízela a stresovala tím celou rodinu. Já jsem si řekla, že takto to rozhodně svým dětem dělat nebudu, a začala jsem tím, že doma uklízím, když děti spí, nebo jsem během dne pořád lítala a pořád po dětech něco utírala, skládala hračky na svá místa a tak, jen aby děti viděly, že takto se to dělá, v domnění, že to budou dělat taky tak.

Děkuju, že jsi mě na to včas upozornila, že takto bych uhnala akorát sebe a dětem by to tak vyhovovalo, že ony nemusejí nic a mají servis. S Nevýchovou už pracujeme 2 roky a bezvadně si všichni rozumíme. Co s jistou můžu říct, je to, že rozumím svým dětem.

Alena Fraiová, Gábinka 3 roky a Nikolas 6 měsíců

13 14