ADHD

Už jsem ho strkala do škatulky hyperaktivní…

Doma jsem měla takového „sebevraha“ a už už jsem ho strkala do škatulky hyperaktivní … Po extrémně klidné a vnímavé první dceři přišel tenhle objevitel, který nechápal, že něco nesmí, nemůže, pořád byl někde na stole, na polici, na parapetu, pastelky v zástrčce. V průměru 4×, 5× (vůbec nepřeháním) do týdně jsem prala zakrvácené oblečení, většinou maličkost, ale na pohodě to nepřidá a byl to pro mě každodenní stres mu utírat krev z rozbité pusy …

Bez milosti jsem tehdy ze zoufalství najela na Nevýchovu a zírala jsem na výsledky. Pochopila jsem, co chce, o mu jde, že svět vnímá úplně jinak než jeho klidná ségra, asi bude fyzik nebo automechanik, možná i nějaký adrenalinový sportovec. Časem jsem mu dokázala vysvětlit, proč něco nesmí a on to kupodivu pochopil třeba na poprvé nebo napodruhé, to bylo zhruba v 1,5 roce.

Děkuji Nevýchově, já jsem se do toho mého kluka tehdy totiž znova úplně zamilovala, když jsem začala chápat ten jeho pohled na svět :) A z hyperaktiva je najednou úžasný, chápavý, vnímavý dvouleťák :)

Kateřina

75 76

Za jiných okolností by mi během chvilky začal běhat vymýšlet neplechy, aby se zabavil…

Mám 8letého kluka s vývojovou dysfázií a slabou formou ADHD, je to malý neposeda. Před 14 dny jsme byli na nákupu v hypermarketu a byly tam šílené, ale fakt šílené fronty, asi díky dovoleným byla půlka pokladen uzavřena. Moje hyperaktivní dítko chvíli stálo, koukalo a prohlásilo: Mami, já se nudím.

Za jiných okolností by mi během chvilky začal běhat po krámu, lézt po vozíku a vymýšlet neplechy, aby se zabavil, a tak jsem mu po pravdě řekla: Já taky, je to příšerná otrava. Tak co s tím provedeme? Odpověď jsem nedostala, ale fakt celou tu věčnost stál se mnou v klidu u vozíku a něco mi povídal. Pak mi pomáhal vyndat věci z vozíku, zase zpátky do vozíku. Prostě klid a pohoda!

Takže supr, bez napomínání ve stylu: přestaň, buď v klidu. Bez nervů a naprosto v pohodě jsme přežili tu nechutně dlouhou frontu a v dobré náladě odešli z hypermarketu. Nevýchova funguje. Díky!

A ještě jedna poznámka ke stejnému nákupu, kdy jsem si uvědomila, že mi jen a pouze dítě nastavilo vlastní zrcadlo. Před hypermarketem došly vozíky a tak jsem se otočila a na půl pusy prohlásila: Počkej tady, zaběhnu tamhle pro vozík a už jsem šla na parkoviště k odstaveným vozíkům aniž bych se ujistila, že mě moje dítko vnímá a slyší.

Když jsem se vrátila ke vchodu, můj syn mi s mírně vyděšeným výrazem říká: Mami, kde jsi byla? Měl jsem strach, že jsi se ztratila. Než příště půjdeš, musíš mi to říct!!! :-) Jako bych slyšela sama sebe.......
Na moji připomínku, že jsem mu to řekla odvětil: Ale já to neslyšel a já si fakt uvědomila, že jsem to řekla tak nějak v letu a už jsem pádila pro vozík B-).

Někdy stejně sklouznu do role policajta nebo učitele, a podle reakce syna si to okamžitě uvědomím B-) Přenastavit sám sebe je totiž pěkná fuška B-)

Helena Šlapanská

10 11

Už děti nevidím jako zlobivé. Hodně se mnou teď o všem mluví

Právě jsem skončila kurz Nevýchovy a začínám být dost spokojená.
Mám děti už větší – skoro 11 a 15 let. Díky kurzu jsem pochopila jak se moje děti cítí v různých situacích a změnila jsem na ně náhled.

Už je nevidím jako zlobivé, nebo tak že mi něco dělají naschvál. Ale vidím je jako velké osobnosti se kterými se dá mluvit o všem. Sami poznali že je u nás teď něco jinak a vidím to na nich, že se cítí lépe. Hodně se mnou teď o všem mluví a svěřují se.

Jitka

10 11

Nevýchova zachránila mého syna před hysterickou zoufalou matkou

Mám dítě s poruchou pozornosti, špatnou sluchovou paměti s různými DiS. Právě Nevýchova nám obrátila život vzhůru nohama, v dobrém. Mě zachránila před emigraci na UK😁 A syna před hysterickou ječící zoufalou matkou.

Všechno nám trvalo déle ale měla jsem velkou u touhu ho pochopit a neustálým proč jsem se nedozvěděla nic. Teď mi říká všechno sám od sebe a myslím tím opravdu všechno.

Jana

3 4

Nevýchova mi prakticky ukázala, jak respektovat zároveň potřeby svoje i dětí

Máme synka s ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), je velmi chytrý, ale dost těžko zvladatelný, na všechno má svůj názor a nerad se podřizuje ostatním. V kombinaci s mým nevyspáním kvůli nočnímu kojení dcery to bylo hodně vyčerpávající.

Četla jsem knížku Naomi Aldort Vychováváme děti a rosteme s nimi, přístup se mi moc líbil, cítila jsem, že mi sedí, ale často jsem se v aplikaci cítila nejistá a okolí mě velmi odrazovalo, že děti příliš rozmazluji, a ať se pak nedivím, že malý neposlouchá.

Nevýchova mi pomohla prakticky ukázat, jak na to, abych respektovala zároveň potřeby svoje i dětí. Začali jsme se domlouvat, jak to kdo potřebuje, a vymýšlet společná řešení a spolupráce s malým se dost zlepšila. Daleko méně křičím a na zadek malý dostává o 90 % méně než předtím.

Děti jsou více v pohodě. Synek často něco navrhne a ptá se „Co ty na to?“. Mám dobrý pocit, že jsem našla způsob výchovy, který mě i dětem vyhovuje. Více si to spolu užíváme a méně často jen „přežíváme“. 

Jana

44 45