Kojení

Vyřešili jsme spánek i kojení

Bára a Robert, dvojčata Rafaelka a Gabrielka, 2 roky

152 153

Výsledek našeho boje s jídlem? Nestíhám vařit! :D

Před necelým měsícem jsem sem dávala zoufalý příběh našeho boje s jídlem. Já byla úplně mrtvá, utahaná až na omdlení, dcerka (10 měsíců) nonstop protivná… na váze ubyla kvůli nemoci a nepřibírala, ale jíst nechtěla nic kromě mléka a mě kojení děsivě vyčerpávalo. Říkala jsem jí, jak to mám, že potřebuju, aby aspoň pila kašičky, abychom méně kojily, ale nepomáhalo. Zoufalá jsem poprosila o pomoc a rady Vás – a poslechla jsem.

Zavedené změny - srovnala jsem si v hlavě nastavení a rozhodla se nechat to víc na ní. Naběhly jsme do obchodu a řekla jsem jí, že od teď to uděláme jinak, podle ní a začnem tím, že si vybere novou jídelní židličku pro BLW – aby mohla koumat a baštit si sama.

Plno nových receptů, a to takových, že jíme obě to stejné (nebo podobné) a krmíme jedna druhou - fakt srandy kopec :). Povídáme si u jídla a komentujeme, co nám které chutná, nebo kouknem na film. Lžičky, které nenáviděla - vybrala si sama a dneska se učí s lžičkou jíst sama.

A výsledek? :D Nestíhám vařit! Rozjedla se na nádherných 6 porcí denně plus kojení neomezeně. Já jsem vitální, plná života a je nám moc fajn.

A co je nejlepší? Za sotva měsíc přibrala skoro kilo a půl!!! I doktorka, která hrozila pilulkama !! , zírala :). Takže speciální díky letí k maminkám z kurzu a samozřejmě týmu Nevýchovy za neskonalou podporu.

Šárka P.

49 50

Nedokázaly jsme s dcerkou odbourat kojení…

Krásné ráno, jdu se podělit o nás úspěch.

Psala jsem tu, že nedokážeme odbourat s dcerkou kojení, potom přišla sem tam nějaká vlaštovka, ale vše zase sklouzlo do normálu.

Před čtyřmi dny ve mě uzrálo konečně přesvědčení, že už to jinak nepůjde, sedla jsem si s dcerou a řekla jí, že přes den a noc nechci už kojit, že tulit se budeme kdykoli budeme mít chuť, na uspávání si kojení ponecháme, ale že víc kojit nemůžu, protože už na to nemám sílu s cítím, že jsem na ni nepříjemná a to nechci.

Zeptala jsem se jí, co by jí to ulehčilo, co by v noci chtěla jako náhradu a dcerka řekla, že sušenky a mlíčko s grankem.

Tři noci to přesně tak děláme a jsme obě spokojený.

Díky za rady ohledně odstavení, které jsem tu načerpala a přeji krásný den!

Jen doplním, že místo mléka s grankem už poslední noc stačila voda a za sušenky taky časem vymyslíme zdravější náhradu, ale ted jsem maximálně spokojená s tím jak to je…

.....

Přátelé, PATOU NOC dala dceruška komplet bez probuzení během noci. Tedy bez sušenek, mlicka s grankem a vody!!! Věřila jsem ji a ona mé očekávání předčila 💗💗💗 je skvělá…

Marta

1 2

Jsme v kurzu týden a máme první vlaštovky :-)

Tak bych se taky chtěla podělit. Jsme v kurzu týden a máme první vlaštovky :-) Jsou to spíš drobnosti zatím, ale třeba to že už mi Pájík (20 měsíců) neleze v kuchyni do šuplíků, ale vždy si řekne, když tam chce něco podat (většinou je to nové brčko). 

Taky se nám povedlo zlepšit vypravování ven, kdy on sice chtěl ven, ale nechtěl se oblíkat (nakreslili jsme si obrázek, co vše je potřeba udělat, než se jde ven, takže já nelítám po celém bytě a nemumlám si, co vše ještě musím, místo abych byla s ním). 

Ohromě pyšná jsem na něj třeba za včerejšek, kdy jsme potřebovali balit a on zrovna chtěl kojit, tak jsem mu řekla, že opravdu potřebuju, aby ještě vydržel a jestli by mu zatím pomohla nádivka, že vím, že to není ono a on vydržel hodinu než jsme všechno zabalili a to mu rostou zuby. 

A večer ve vaničce měl studenou vodu, manžel mu ji chtěl přihřát a Pájin že sprchu nedá, že je jeho. Tak mu povídám: “Pájí, máš tu vodu docela studenou a táta by ti ji rád přihřál. Na to ale potřebuje tu sprchu.” On se na mě tak moudře podíval a tátovi tu sprchu podal :-)

Byl to skvělej pocit :-)

Alena

54 55

Podařilo se, dcerka usíná bez prsa večer i odpoledne

Chci touto cestou poděkovat všem, kteří mi radili na můj dotaz, ohledně častého nočního buzení a kojení. Díky Vám, milé maminky, se mi podařilo, po patnácti měsících, že moje dcerka, sama večer i odpoledne usíná.

Tím myslím bez prsa, hladím, zpívám, je tuhá za pár minut. A nebudete tomu věřit, ale ze včerejška na dnešek, spala 11 hodin. Skoro mám pocit, že potřebovala dospat ty dlouhé měsíce. Dokázali jsme to.

Plakala za ty čtyři dny jen 2×, a to první den, kdy jsem zavedla uspávání bez kojení. Vše jsem jí vysvětlila, poprosila jí, aby mi s tím pomohla, že už jsem opravdu moc unavená. Ale klaplo to až ve chvíli, kdy jsem byla pevně rozhodnutá, že to tak chci a že je to pro obě to nejlepší. Ještě jednou díky. Změnilo nám to noci a potažmo i dny.

Míša Houdková

36 37

Uspechy s miminkom (10m)

Pomaly koncim kurz a uspechy s mojim 10 mesacnym Tomaskom su:

V pohode sa obliekame aj vyzliekame ked niekam ideme.
Ked sme boli chori, statocne papal lieky.
Pocka, ked mu vysvetlim, ze potrebujem dovarit, dojest…
Nevyvadza, ked ideme von z vane.
Uzivame si spolocne prechadzky, hranie, citanie kniziek.
Zacina reagovat na to, ked mi nieco spravi a boli ma to.
Ked dopapa, sam si vie zlozit uteracik z noh a podat mi ho.
Po vysvetleni, ze potrebuje pit aj vodicku, nielen maminkle mliecko, sa napije z poharika.

No a moj uspech – necham ho skumat svet, kym si fakt neohrozuje zivot. A po dlhsom pozorovani musim povedat, ze deti su velmi mudre a malokedy si chcu vedome ublizovat, napr. strcit si nieco do oka, krku.

Dakujem Nevychove za rady aj uistenie, ze som sa od narodenia mojho pokladika vybrala spravnou cestou. 

Lucia

8 9

Jak sa skončilo naše večerné kojenie

Milá Nevýchova,
Ste ten najlepší parťák, akého sme si mohli vybrať na našu rodičovskú cestu. Hlavne, keď celá rodina žije na opačnej strane pologule ako momentálne my s manželom a našou dcérou. 

Rada by som sa s vami podelila o náš úspech. Dcérka má 3 roky a 3 mesiace a večer pred zaspatím mávala mamine mliečko, ako to ona volala. Už pri ňom nezaspávala, veľa ani nepila, bol to skôr dezert.

Sama som už cítila, že asi je čas kojenie nechať za nami. A tak sme mali v jeden deň rozhovor o tom, že bábätká papajú mliečko od mamy, lebo nemajú zúbky a je to jediná vec, ktorú papať môžu. Ale keď detičky vyrastú a majú zúbky, mliečko už piť nemusia.

Rozpovedala som jej aj príbeh o tom, ako som aj ja ako bábätko pila mamine mliečko, ale postupne, ako som rástla, som začala papať iné veci a mliečko od mamy už som nepotrebovala. Taktiež sme čítali knižku o domácich zvieratkách a dcérka sa pýtala, či aj teliatka papajú mliečko od kravičky a sama usúdila, že už asi len občas, lebo sú vyrastené, a nie úplne maličké.

Povedala som jej, že keď aj ona bude pripravená na to, že už nebude mliečko od mamy potrebovať, nech mi to povie.

O tri dni na to, v sobotu večer pred ľahnutím si do postele, mi hovorí: „Mami, ja už nepotrebujem mliečko!“ A odvtedy to tak je.

Naše večerné kojenie sa skončilo a rituál zahŕňa len rozprávanie príbehu na dobrú noc a spoločné ležanie v posteli, kým nezaspí. Podotýkam, že dcéra spáva s nami, s rodičmi, v jednej izbe a jej posteľ je súčasťou našej veľkej rodinnej postele. Vďaka, Nevýchova!

Mirka

2 3

Ze dne na den jsme s tím dokázaly přestat

Moje dcerka mi usínala u prsu do 13 měsíců a ze dne na den jsme s tím dokázaly přestat. Prostě jsme si spolu lehly a přitulily se k sobě a bylo nám tak dobře. Postupně jsme to převedly, že se jen držela za ruku a pak jsme pomaloučku přešly na samostatné usínání, kdy se přečte pohádka a já jí uložím a dcerka usne.

Občas si zavolá, když něco potřebuje, někdy jen pomazlit. Občas to trvá dlouho a já už jsem vyčerpaná, tak se mi včera poprvé podařilo s ní dohodnout. A je to skvělé :)

Kristýna Louthanová

6 7