Co je Nevýchova
Řešíte s dítětem nějaký problém? Zlobí vás, pláče, vzteká se, neposlouchá, vymýšlí si, odmlouvá. Možná už jste vyzkoušeli všechno. Načetli jste knížky o výchově, ptali jste se kamarádů i na internetu. Domlouváte, vysvětlujete, respektujete, snažíte se nastavovat hranice. Zkoušíte to po dobrém, po zlém. Ale nezabírá to.
Jak to?
Návody a cizí rady na dítě nefungují. Protože ignorují jednu zásadní věc: každé dítě je jiné. I vaše dítě je originál. A jeho chování má svoje důvody. Nepotřebujete další návod, jak na něj. Potřebujete mu porozumět, abyste našli úplně nové řešení.
Naučíme vás svému dítěti rozumět
V Nevýchově vám ukážeme, proč se vaše dítě chová tak, jak se chová. Umožníme vám zažít svět z jeho pohledu, abyste viděli, co prožívá a kde přesně problémy vznikají. A naučíme vás, jak k němu nově přistupovat a jak s ním jinak komunikovat, aby se jeho chování změnilo. Aby vás přestalo zlobit, zkoušet, vztekat se, vzdorovat, dělat naschvály a začalo vám vycházet vstříc.
Problém je v komunikaci. Pomůžeme vám ji změnit
Pokud se teď spolu trápíte a nevíte si s ním rady, možná se bojíte, že máte problémové dítě nebo že jste špatný rodič. Problém není ve vás ani v dítěti. Potřebujete s ním jenom začít komunikovat jinak, abyste si začali rozumět a dokázali jste vaše problémy vyřešit.

Proč to funguje:
Nevýchova je o vás, ne o metodách
Výchovné metody, včetně těch respektujících, se obvykle zaměřují na dítě. Říkají, jak k němu přistupovat, ale zapomínají na rodiče. Pokud rodič aplikuje výchovnou metodu, ale necítí se v tom dobře, nerespektuje svoje potřeby a jen opakuje cizí návody nebo naučené věty z knížky, nemůže to fungovat. Protože, stejně jako dítě, i každý rodič je jiný.
Dáme vám principy, ne návody
Nevýchova je způsob, jak objevit to, co funguje a vyhovuje právě vám a vašemu dítěti. Vycházíme z toho, že každé rodině sedí něco jiného. Existují ale jednoduché principy funkční komunikace, které jde použít v každé rodině.
V Nevýchově vás je umíme naučit tak, abyste je přirozeně žili, ne je znali jenom jako teorii. Výsledkem je, že si pak dokážete sami najít, jak je to u vás správně a co máte svému dítěti říct nebo co máte udělat v libovolné situaci, kterou spolu potřebujete vyřešit. A bude to vaše jedinečné řešení, které nelze nikde vyčíst a které vám konečně zafunguje.
4 pilíře Nevýchovy

Respekt
Pro dítě i pro rodiče
Nestavíme dítě do podřízené pozice (jako to dělá klasická výchova) ani do nadřazené pozice, kdy je středobodem vesmíru a rodič se mu podřizuje (jako se to děje ve volné výchově). Nejsme klasická výchova. A nejsme ani liberální výchova. Jsme Nevýchova.
V Nevýchově je rodič stejně důležitý jako dítě. Neobětuje se, neustupuje, nenechá si skákat po hlavě. Ale taky nenařizuje, neponižuje, nevyhrožuje. Místo toho používá Nevýchovné principy otevřené komunikace.
Dítě není součástí problému, je součástí řešení. Když k němu tak začnete přistupovat, dítě se s vámi začne jinak cítit, začne na vás jinak reagovat a začne spolupracovat. Takhle to vypadá v praxi: Jak se chovají Nevýchovné děti
Pokud už zkoušíte respektující přístup a vaše dítě vám respekt nevrací, někde je chyba. Možná jste zatím rodič-policajt, rodič-učitel nebo rodič-nadšenec. Tady v Rodičovském seriálu si to můžete otestovat.

Otevřená komunikace
Společná řešení, ve kterých je oběma dobře
V Nevýchově nepoužíváme výchovné strategie, manipulace a nátlak k tomu, abychom dítě usměrnili. Místo toho s ním otevřeně komunikujeme. Srozumitelně vyjadřujeme svoje potřeby, nasloucháme potřebám dítěte a hledáme společné řešení, když přijde jakýkoliv problém.
Jde to už i s malými dětmi, které ještě nemluví. A neznamená to hodiny s dítětem diskutovat nebo se s ním do bezvědomí na všem domlouvat. Neznamená to mluvit víc, ale jinak.
Jak dostat nový způsob komunikace pod kůži, učíme v našem uceleném kurzu. Do hloubky se tam věnujeme principům a technikám, jako jsou:
Princip dohody
Princip Nula moralizování
Princip Ne postup, ale výstup
Princip Špatný pocit, dobrý rádce
Technika Popiš a pozvi
Technika Pochopení pro pocity
Technika Popisuj a dělej

Vnitřní hranice
Přirozená autorita, ne vynucená
Hranice jsou v Nevýchově velmi důležité. Nevěříme ale na zákazy, příkazy a tresty, které fungují na základě strachu (dítě se bojí a nedovolí si – dokud rodič kouká). Místo toho učíme rodiče najít svoje vnitřní hranice.
Vnitřní hranice fungují jinak než ty klasické. Staví na potřebách konkrétního rodiče a konkrétního dítěte. Proto jsou pro dítě srozumitelné, bezpečné a může je přijmout opravdu za své. Může se o ně opřít a nemusí se jich bát. Rodič se pro něj stane přirozenou autoritou, které naslouchá, protože samo chce, ne proto, že musí.
Víc o Nevýchovných hranicích najdete tady.

Nápodoba
Celý svět se netočí kolem dětí. I na vás záleží
Dítě se od nás každou minutu učí. Nejen to, co mu říkáme, ale především to, co sami děláme. Jak reagujeme, jak komunikujeme, jak se cítíme, jak se stavíme k problémům, jak je řešíme.
Proto je důležité žít život, jaký si pro svoje dítě přejete. A zasít do vašeho společného prostoru to, co chcete jednou sklízet.
Tím, jak ho vychováváte, jak se k němu chováte, ho učíte, jak se má chovat ono. Samo k sobě, k vám, k druhým lidem, ke světu. Proto má smysl měnit přístup, když věci nefungují, a nemávnout nad současnými problémy rukou s tím, že „je to normální a jednou z toho vyroste“.
Ano, podobné problémy s dětmi řeší spousta rodičů a z tohohle pohledu jsou „normální“. Vy to ale můžete mít jinak. Začít si výchovu užívat, přestat se svým dítětem bojovat, rozumět si. A předat mu tak do života to nejlepší.
Jak Nevýchova pomohla jiným rodičům
Přemýšlíte, jestli Nevýchova dokáže vyřešit i váš problém? Podívejte se, s čím už rodičům pomohla:
Jak můžete s Nevýchovou začít
Články na blogu
Nejjednodušší cesta: Přečtěte si články u nás na blogu. Najdete tam mnoho různých témat, která rodiče trápí, a dostanete inspiraci, povzbuzení, vhled do různých problémů.
Rodičovský seriál
První změny: Pusťte si Rodičovský seriál zdarma. Zjistíte, jaký jste typ rodiče, a objevíte první chyby v komunikaci, které můžete začít měnit.
Kurz
Celková změna přístupu: Podívejte se na náš kurz. Obsahuje všechny důležité Nevýchovné principy. Můžete se je s námi naučit a vyřešit doma cokoliv, co vás s dětmi trápí.
Kdo za Nevýchovou stojí

Mgr. et Mgr. Katka Králová
srdce Nevýchovy
Autorka Nevýchovných principů, speciální pedagožka, učitelka, lektorka, ale pro většinu lidí prostě Káča. Taky pusa nevymáchaná :), rozbíječka kolonek všeho druhu a ženská, která celému světu tvrdí, že jediná výchova, která má dlouhodobě šanci na úspěch, je otevřená komunikace s dětmi.
Co vystudovala
Absolvovala dva vysokoškolské obory zaměřené na speciální pedagogiku a tříletý sebezkušenostní výcvik komplexní krizové intervence.
Jaké má zkušenosti
Za posledních 20 let, kdy se věnuje rodičům a dětem, mj. vedla pobočku Fondu ohrožených dětí, kde předtím sbírala zkušenosti v rodinách jako terénní sociální pracovník,
učila nadané děti a zabývala se otázkami vzdělávání dětí s mimořádným kognitivním nadáním, věnovala se dětem s ADHD, Aspergerovým syndromem či Downovým syndromem, pracovala s dětmi s postižením, dětmi v terminální fázi nemoci, ale i s dětmi zcela zdravými a takzvaně „normálními“.
Čeho si všimla na dětech
Dostávala se s dětmi opakovaně do situací, které byly na dřeň. Ve kterých bylo těžké najít řešení. Třeba když jako učitelka hledala cestu k nezvladatelnému Ondrovi s ADHD, který řval na celou třídu „Jděte do prdele, já to dělat nebudu!“ Když se snažila pomoct autistickému Pavlíkovi, aby zvládal svoje záchvaty vzteku. Nebo když doprovázela holčičku umírající na leukémii, která měla navíc složitý vztah se svou maminkou.

Co jí v těžkých chvílích s dětmi pomáhalo
„V každém dítěti, se kterým jsem měla možnost se potkat, ať bylo sebevíc ‚postižené‘, ‚složité‘ nebo ‚problémové‘, jsem se vždycky snažila vidět především člověka, který si zaslouží moji úctu. A od kterého se můžu něco důležitého naučit, když mu budu s otevřeným srdcem naslouchat.
Začít opravdově naslouchat je to první, co je třeba udělat, když chcete s dítětem vyřešit jakýkoliv problém. Bez toho se pořád jen motáte na povrchu a řešíte důsledky – třeba to, že vás zlobí, provokuje, podvádí nebo dokonce nenávidí. Ale neřešíte příčiny: proč vás zlobí, co ho k tomu vede, nebo čím mu k tomu nevědomky nahráváte.“

Co objevila ve vztazích mezi dětmi a rodiči
Krom toho, že Katka naslouchala dětem, všímala si, že ve vztazích mezi rodiči a dětmi, se kterými se setkávala, se opakuje pokaždé stejný scénář. I když samozřejmě v mnoha různých podobách, protože každé dítě je jedinečné, stejně tak i každý rodič.
Jedna věc byla ale všem situacím společná. „Když to řeknu úplně zjednodušeně, základ problému nikdy nebyl v dítěti nebo rodiči, ale v jejich vzájemné komunikaci,“ říká o tom Katka. „A bylo až kouzelné pozorovat, jak pár jednoduchých změn v komunikaci
postupně mění to ‚problémové‘ dítě ve vstřícného člověka, který má ochotu vás slyšet a jít vám v řešení problému naproti.“
Jak to má s dětmi v osobním životě
Mnoho dalších let se o tom přesvědčovala i v osobním životě, jako macecha dvou dětí, se kterými prošla křehkým obdobím hledání vzájemné důvěry.
„Nebylo to pro nikoho z nás jednoduchý. Ale naše děti mě toho za těch 10 let spoustu naučily. A učí mě pořád. Jsou to citliví, ale taky velmi přímočaří parťáci. Moc si našeho vztahu vážím,“ říká dneska. A oči se jí u toho lesknou. Jako vždycky, když mluví o dětech. Nejenom o těch „svých“.
Jak začala s Nevýchovou
V roce 2013 se odhodlala, rozhodla se opustit „své jisté“, zaměstnání, místo pobytu i dobrou pověst :), a šla se svojí zkušeností ven. Mnozí ji zrazovali, že si natluče pusu, mnozí na ni ukazovali prstem, no ta Králová, to je děs, koukej, jak máchá rukama, jak si dovoluje radit druhým, když ani nemá vlastní děti, a co to je zase za americký výmysly, ta Nevýchova…

A proč to nevzdala
„Začátky byly těžký, štvala jsem kdekoho a nevěděla jsem, jestli budeme mít zítra na nájem. Ale už jsem nemohla jinak. Chtěla jsem i dalším rodičům ukázat, že stačí málo a můžou si s dětmi začít rozumět. A že když spolu bojují, klasická výchova jim z toho nepomůže. Protože děti na ni reagují vzdorem, vztekem, smutkem a ještě větší zatvrzelostí. A tak jsem si já, introvert, stoupla před kameru a začala točit první videa pro rodiče. A strašně mi to nešlo.“
Nevzdala to. Nemá to v povaze :)
Spolu s prvními kolegy popsala principy Nevýchovného přístupu, které už léta nosila v srdci a které jí samotné pomáhaly vyřešit ty nejtěžší situace s dětmi, a spustila první online kurz pro rodiče v Česku, kde je začala učit.
Dneska jim naslouchá už 531 000 rodičů z celého světa a daří se jim s dětmi vyřešit problémy od vztekání a vzdoru přes neposlušnost a odmlouvání až po lhaní nebo zatajování průšvihů v pubertě. Podívejte se na jejich konkrétní zkušenosti a zjistěte, s čím může Nevýchova pomoct vám: Příběhy rodičů
Lidé v Nevýchově

Hanka Havrilcová
Neviditelný spolutvůrce kurzů Nevýchovy
Vystudovala učitelství, potom vzdělávání dospělých, a učila děti od školky po maturitu, dospělé i kolegy učitele. Dneska se učí od svých dvou dcer. Mámou se stala po třicítce. Pak ji překvapila nemoc. Pár měsíců uzdravování s ani ne 3letým prckem po boku změnilo od základů její pohled na výchovu. V Nevýchově sedí a píše, a co píše, to sedí.
Podpora pro rodiče

Martina Holíková
Ráda vám mejluje, ráda jí, ráda si jenom tak zpívá. Je mámou komiksového tvůrce a zenového gurmána.

Aneta Švehlová
Baví ji péct, ale ještě radši ochutnává. U odpovídání na vaše chaty a maily usrkává čaj a v neděli si užívá kino se svou malou školačkou.

Monika Riljaková
Když zrovna nedrží půst, drží v kurzu rodiče za ruku. Hraje na flétnu, zpívá dětem indiánské ukolébavky a naladí se i na váš tón.

Eliška Mázl Chánová
Šílená vědkyně, která z vás neudělá trubky ani nanotrubky a nebude analyzovat jen povrch. Bude vám pečlivě naslouchat, stejně jako svojí dcerce.

Nikola Úředníčková
Webinář sledovala i z porodnice a do fóra vám píše přímo z Nevýchovné mateřské. Hlavně večer. Když droboť spinká, je vaše.

Pavlína Klimešová
Podpora v zádech. Sestříhá a pošle vám nové audio. Zařídí, že máte včas pozvánku na webinář. A tisíc dalších věcí. Když zrovna necestuje s dcerou na jih.

Pavel Trojánek
Když mu fouká vítr, jezdí na kiteboardu. Zbytek času tráví na kolech s mrňousem. Stará se o naše PPC (aby se k vám dostaly všechny naše novinky).
Trio plachých ajťáků

Michal
Myslitel
Zásadně vymýšlí pouze věci, které nejdou udělat. Dobrý pán, ale zlý sluha. Minimalista, který chce maximum.

Robert
Krotitel
Kromě dvou synů, jedné dcery, tří zavislostí, čtyř dovedností, sedmi koníčků a jedenácti serverů krotí i Michalovy nápady.

Milan
Stvořitel
Než se stihne dozvědět, že to nejde, postaví syna, zasadí dům a zplodí všechen kód.