Co je Nevýchova

Řešíte s dítětem nějaký problém? Zlobí vás, pláče, vzteká se, neposlouchá, vymýšlí si, odmlouvá. Možná už jste vyzkoušeli všechno. Načetli jste knížky o výchově, ptali jste se kamarádů i na internetu. Domlouváte, vysvětlujete, respektujete, snažíte se nastavovat hranice. Zkoušíte to po dobrém, po zlém. Ale nezabírá to.

Jak to?

Návody a cizí rady na dítě nefungují. Protože ignorují jednu zásadní věc: každé dítě je jiné. I vaše dítě je originál. A jeho chování má svoje důvody. Nepotřebujete další návod, jak na něj. Potřebujete mu porozumět, abyste našli úplně nové řešení.

Naučíme vás svému dítěti rozumět

V Nevýchově vám ukážeme, proč se vaše dítě chová tak, jak se chová. Umožníme vám zažít svět z jeho pohledu, abyste viděli, co prožívá a kde přesně problémy vznikají. A naučíme vás, jak k němu nově přistupovat a jak s ním jinak komunikovat, aby se jeho chování změnilo. Aby vás přestalo zlobit, zkoušet, vztekat se, vzdorovat, dělat naschvály a začalo vám vycházet vstříc.

Problém je v komunikaci. Pomůžeme vám ji změnit

Pokud se teď spolu trápíte a nevíte si s ním rady, možná se bojíte, že máte problémové dítě nebo že jste špatný rodič. Problém není ve vás ani v dítěti. Potřebujete s ním jenom začít komunikovat jinak, abyste si začali rozumět a dokázali jste vaše problémy vyřešit.

Proč to funguje:
Nevýchova je o vás, ne o metodách

Výchovné metody, včetně těch respektujících, se obvykle zaměřují na dítě. Říkají, jak k němu přistupovat, ale zapomínají na rodiče. Pokud rodič aplikuje výchovnou metodu, ale necítí se v tom dobře, nerespektuje svoje potřeby a jen opakuje cizí návody nebo naučené věty z knížky, nemůže to fungovat. Protože, stejně jako dítě, i každý rodič je jiný.

Dáme vám principy, ne návody

Nevýchova je způsob, jak objevit to, co funguje a vyhovuje právě vám a vašemu dítěti. Vycházíme z toho, že každé rodině sedí něco jiného. Existují ale jednoduché principy funkční komunikace, které jde použít v každé rodině.

V Nevýchově vás je umíme naučit tak, abyste je přirozeně žili, ne je znali jenom jako teorii. Výsledkem je, že si pak dokážete sami najít, jak je to u vás správně a co máte svému dítěti říct nebo co máte udělat v libovolné situaci, kterou spolu potřebujete vyřešit. A bude to vaše jedinečné řešení, které nelze nikde vyčíst a které vám konečně zafunguje.

4 pilíře Nevýchovy

Respekt

Pro dítě i pro rodiče

Nestavíme dítě do podřízené pozice (jako to dělá klasická výchova) ani do nadřazené pozice, kdy je středobodem vesmíru a rodič se mu podřizuje (jako se to děje ve volné výchově). Nejsme klasická výchova. A nejsme ani liberální výchova. Jsme Nevýchova.

V Nevýchově je rodič stejně důležitý jako dítě. Neobětuje se, neustupuje, nenechá si skákat po hlavě. Ale taky nenařizuje, neponižuje, nevyhrožuje. Místo toho používá Nevýchovné principy otevřené komunikace.

Dítě není součástí problému, je součástí řešení. Když k němu tak začnete přistupovat, dítě se s vámi začne jinak cítit, začne na vás jinak reagovat a začne spolupracovat. Takhle to vypadá v praxi: Jak se chovají Nevýchovné děti

Pokud už zkoušíte respektující přístup a vaše dítě vám respekt nevrací, někde je chyba. Možná jste zatím rodič-policajt, rodič-učitel nebo rodič-nadšenec. Tady v Rodičovském seriálu si to můžete otestovat.

Otevřená komunikace

Společná řešení, ve kterých je oběma dobře

V Nevýchově nepoužíváme výchovné strategie, manipulace a nátlak k tomu, abychom dítě usměrnili. Místo toho s ním otevřeně komunikujeme. Srozumitelně vyjadřujeme svoje potřeby, nasloucháme potřebám dítěte a hledáme společné řešení, když přijde jakýkoliv problém.

Jde to už i s malými dětmi, které ještě nemluví. A neznamená to hodiny s dítětem diskutovat nebo se s ním do bezvědomí na všem domlouvat. Neznamená to mluvit víc, ale jinak.

Jak dostat nový způsob komunikace pod kůži, učíme v našem uceleném kurzu. Do hloubky se tam věnujeme principům a technikám, jako jsou:

Princip dohody
Princip Nula moralizování
Princip Ne postup, ale výstup
Princip Špatný pocit, dobrý rádce
Technika Popiš a pozvi
Technika Pochopení pro pocity
Technika Popisuj a dělej

Vnitřní hranice

Přirozená autorita, ne vynucená

Hranice jsou v Nevýchově velmi důležité. Nevěříme ale na zákazy, příkazy a tresty, které fungují na základě strachu (dítě se bojí a nedovolí si – dokud rodič kouká). Místo toho učíme rodiče najít svoje vnitřní hranice.

Vnitřní hranice fungují jinak než ty klasické. Staví na potřebách konkrétního rodiče a konkrétního dítěte. Proto jsou pro dítě srozumitelné, bezpečné a může je přijmout opravdu za své. Může se o ně opřít a nemusí se jich bát. Rodič se pro něj stane přirozenou autoritou, které naslouchá, protože samo chce, ne proto, že musí.

Víc o Nevýchovných hranicích najdete tady.

Nápodoba

Celý svět se netočí kolem dětí. I na vás záleží

Dítě se od nás každou minutu učí. Nejen to, co mu říkáme, ale především to, co sami děláme. Jak reagujeme, jak komunikujeme, jak se cítíme, jak se stavíme k problémům, jak je řešíme.

Proto je důležité žít život, jaký si pro svoje dítě přejete. A zasít do vašeho společného prostoru to, co chcete jednou sklízet.

Tím, jak ho vychováváte, jak se k němu chováte, ho učíte, jak se má chovat ono. Samo k sobě, k vám, k druhým lidem, ke světu. Proto má smysl měnit přístup, když věci nefungují, a nemávnout nad současnými problémy rukou s tím, že „je to normální a jednou z toho vyroste“.

Ano, podobné problémy s dětmi řeší spousta rodičů a z tohohle pohledu jsou „normální“. Vy to ale můžete mít jinak. Začít si výchovu užívat, přestat se svým dítětem bojovat, rozumět si. A předat mu tak do života to nejlepší.

Jak Nevýchova pomohla jiným rodičům

Přemýšlíte, jestli Nevýchova dokáže vyřešit i váš problém? Podívejte se, s čím už rodičům pomohla:

Příběhy rodičů

Jak můžete s Nevýchovou začít