Dítě je drzé. Odsekává. Dělá ksichty. Nic ho nezajímá. Je to s ním hrozné.

Máte doma teenagera? Řešíte, že vám odmlouvá, neudělá, co po něm chcete, a ještě kroutí očima, když mu něco řeknete?

Občas máte pocit, že vás má úplně „na háku“ a že je mu všechno jedno? Trápí vás, že si spolu přestáváte rozumět? A nevíte, jak ho „dokopat“, aby začal být vstřícnější a zajímalo ho i něco jiného než mobil?

Zkoušeli jste už možná:

V klidu si s ním promluvit. Určit pravidla. Stát nad ním a kontrolovat ho. Zakazovat. Potrestat ho tím, že mu něco vytouženého nekoupíte. Žádat ho, ať se k vám chová slušně. Důrazně vysvětlovat, že dokud bydlí s vámi, tak bude poslouchat. Ale účinek veškerý žádný?

Jak vám s tím pomůže kurz

V prvním týdnu si zažijete, že projevy jako drzost, vzdor, odmlouvání a neochota nesouvisí jen s nastupující pubertou. Že je to důsledek dobře míněné výchovy, kterou rodiče doteď používali.

Ale nebojte, neznamená to, že svého „puberťáka“ už musíte jenom přežít. Naopak. Svůj výchovný přístup můžete poměrně snadno změnit. A zařídit tím, že vás dítě začne brát vážně a začne vám vycházet vstříc.

Hned na začátku kurzu si ukážeme, kterých 3 výchovných strategií se zbavit, aby se dítě přestalo stavět na zadní. A naučíte se jednoduchý postup, jak s ním komunikovat, aby přestalo odsekávat, dělat otrávené obličeje a zajímalo ho, co mu říkáte.

Ve druhém týdnu vám ukážeme, jak vrátit do vašeho vztahu důvěru a blízkost. Abyste se na něj mohli spolehnout, když něco slíbí, a aby neprotáčelo oči, když po něm něco chcete. Ale taky aby před vámi netutlalo průšvihy a nesvěřovalo se radši kamarádům než vám. Abyste vždycky byli první, za kým přijde, když bude mít problém. Třeba ve škole nebo s první láskou nebo když ho bude někdo cizí otravovat na Instagramu.

Současně se naučíte, jak si poradit s jeho emocemi – když se vzteká, uráží, vybuchuje, když se „bezdůvodně“ rozpláče nebo se naštve. Zjistíte, jak na to reagovat, aby se emoce uklidnily a nebyla z toho scéna, kdy na vás křičí, padají z něj drzé hlášky a vy máte sto chutí ho roztrhnout.

Díky tomu vás pak i občasné těžké chvíle budou sbližovat, ne odcizovat. A váš dospívající nebude mít problém vám říct, co prožívá a cítí, místo aby na vás byl protivný a zavíral se ve svém pokoji.

A nebojte se, jestli máte pocit, že už je pozdě, není. Nevýchova vám pomůžeme vyvětrat staré křivdy, utišit hádky a začít jinak. Bez ohledu na to, jak beznadějně to teď možná mezi vámi vypadá.

Ve 3. týdnu navíc zjistíte, jak i v tomhle věku nastavit hranice, které děti respektují. Protože tady už nevystačíte se žádným tytyty! nebo se zákazy a tresty. Zvlášť ne, pokud chcete být pro svoje dítě skutečnou autoritou. Ukážeme vám, jak mít hranice, které fungují a které vaši autoritu nepodkopou.

Nejen že si díky nim získáte respekt, ale taky dítěti pomůžete, aby se i ono naučilo mít svoje hranice tam, kde je potřeba. Aby vědělo, co v životě chce a co nechce, a umělo se zodpovědně rozhodovat. Třeba v situaci, kdy si bude vybírat školu nebo když ho někdo bude na večírku ukecávat, aby si vzalo nějakou drogu.

Jestli u vás puberta teprve začíná

Pokud máte dítě mladší, ale někdy už to na vás pěkně „zkouší“, můžete divoké pubertě včas předejít. Když začnete s Nevýchovou teď, můžete doma místo „puberťáka na zabití“ mít dítě, které zdravě dospívá a se kterým jde normálně mluvit, i když je mu -náct.

Kam dál?

Prohlédněte si další téma, které vás zajímá, a pokračujte v objevování nového kurzu

Zpět na témata