Dítě je drzé. Odsekává. Dělá ksichty. Nic ho nezajímá. Je to s ním hrozné.

Máte doma teenagera? Řešíte, že vám odmlouvá, neudělá, co po něm chcete, a ještě kroutí očima, když mu něco řeknete?

Občas máte pocit, že vás má úplně „na háku“ a že je mu všechno jedno? Trápí vás, že si spolu přestáváte rozumět? A nevíte, jak ho „dokopat“, aby začal být vstřícnější a zajímalo ho i něco jiného než mobil?

Zkoušeli jste už možná:

V klidu si s ním promluvit. Určit pravidla. Stát nad ním a kontrolovat ho. Zakazovat. Potrestat ho tím, že mu něco vytouženého nekoupíte. Žádat ho, ať se k vám chová slušně. Důrazně vysvětlovat, že dokud bydlí s vámi, tak bude poslouchat. Ale účinek veškerý žádný?

Jak vám s tím pomůže kurz

V prvním týdnu si zažijete, že projevy jako drzost, vzdor, odmlouvání a neochota nesouvisí jen s nastupující pubertou. Že je to často taky důsledek dobře míněné výchovy, kterou rodiče doteď používali.

Ale nebojte, neznamená to, že svého „puberťáka“ už musíte jenom přežít. Naopak. Svůj výchovný přístup můžete poměrně snadno změnit. A zařídit tím, že vás dítě začne brát víc vážně a začne vám vycházet vstříc.

Hned na začátku kurzu si ukážeme, kterých 3 výchovných strategií se zbavit, aby se dítě přestalo stavět na zadní. A naučíte se jednoduchý postup, jak s ním komunikovat, aby přestalo odsekávat, dělat otrávené obličeje a zajímalo ho, co mu říkáte.

Ve druhém týdnu vám ukážeme, jak vrátit do vašeho vztahu důvěru a blízkost. Abyste se na něj mohli spolehnout, když něco slíbí, a aby neprotáčelo oči, když po něm něco chcete. Ale taky aby před vámi netutlalo průšvihy a nesvěřovalo se radši kamarádům než vám. Abyste vždycky byli první, za kým přijde, když bude mít problém. Třeba ve škole nebo s první láskou nebo když ho bude někdo cizí otravovat na sítích.

Současně se naučíte, jak si poradit s jeho emocemi – když se vzteká, uráží, vybuchuje, když se „bezdůvodně“ rozpláče nebo se naštve. Zjistíte, jak na to reagovat, aby se emoce uklidnily a nebyla z toho scéna, kdy na vás křičí, padají z něj drzé hlášky a vy máte sto chutí ho roztrhnout.

Díky tomu vás pak i občasné těžké chvíle budou sbližovat, ne odcizovat. A váš dospívající nebude mít problém vám říct, co prožívá a cítí, místo aby na vás byl protivný a zavíral se ve svém pokoji.

A nebojte se, jestli máte pocit, že už je pozdě, není to ztracené. Nevýchova vám pomůžeme vyvětrat i staré křivdy, utišit hádky a začít jinak. Bez ohledu na to, jak beznadějně to teď možná mezi vámi vypadá.

Ve 3. týdnu navíc zjistíte, jak i v tomhle věku nastavit hranice, které děti respektují. Protože tady už nevystačíte se žádným tytyty! nebo se zákazy a tresty. Zvlášť ne, pokud chcete být pro svoje dítě skutečnou autoritou. Ukážeme vám, jak mít hranice, které fungují a které vaši autoritu nepodkopou.

Nejen že si díky nim získáte respekt, ale taky dítěti pomůžete, aby se i ono naučilo mít svoje hranice tam, kde je potřeba. Aby vědělo, co v životě chce a co nechce, a umělo se zodpovědně rozhodovat. Třeba v situaci, kdy si bude vybírat školu nebo když ho někdo bude na večírku ukecávat, aby si vzalo nějakou drogu.

Jestli u vás puberta teprve začíná

Pokud máte dítě mladší, ale někdy už to na vás pěkně „zkouší“, můžete divoké pubertě už teď částečně předejít. Když začnete s Nevýchovou teď, můžete doma místo „puberťáka na zabití“ mít dítě, které zdravě dospívá a se kterým jde normálně mluvit, i když je mu -náct.

Jak to teď doma mají absolventi kurzu

Jitka Láníková Absolvovala jsem kurz Výchova Nevýchovou a jsem za to velmi ráda. Mnoho věcí se u nás změnilo. Upravil se vztah s 10ti letou dcerou, o které jsem si už myslela, že jí ztrácíme a že jde snad do puberty se svým neustálým odmlouváním a nevstřícností.

Ona však po změně přístupu uvnitř mě velmi dobře zareagovala a vidím, jak je za to vděčná. Občas mi vžene slzy do očí, když mi třeba řekne "A mami, jak to vlastně bylo u nás předtím, než jsme se začali domlouvat?"

Snažíme se o změnu přístupu už skoro třičtvrtě roku. Občas mám ale tendence znovu sklouznout zpátky do udělování pokynů a dalších nefunkčních metod, a pak si zase musím pustit opakovaně videa a znovu to v sobě nastavit. Máme ještě 4 letého kluka, který do Nevýchovných principů naskočil mnohem rychleji a snadněji než dcerka, která si už přeci jen prožila 9 let mezi "učiteli" a "policajty".

Co mě ale těší nejvíc, je, že se velmi upravily vztahy mezi nimi, že se opravdu snaží hledat řešení a jen velmi málo už mě k tomu potřebují. Už neslyším každou chvilku "Mamí, on mi tohle..." a "Mamí, ona mi tohle..." a "Řekni mu něco..." apod.

Nyní čekáme třetí dítě a už se nebojím, že to nezvládneme. Věřím, že se naše děti tentokrát nebudou cítit odstrkované a zanedbávané, jako se musela po narození druhého dítěte cítit naše tehdy 5ti letá princezna, sesazená z trůnu.

Takže vám moc děkujeme a všude vás chválíme a šíříme dál.

Petra Dnes mi moj 12.-rocny syn doniesol ukazat podrobny podorys svojho buduceho domu. Bolo tam vsetko co dom, v ktorom zije rodina s detmi potrebuje. Ked sme sa o tom bavili vravel, ze takto by sa mu byvat s rodinou pacilo.

Velmi ma to potesilo, pretoze este pred rokom (tesne pred mojim vstupom do NV) nam doma opakovane vravel, ze ked vyrastie bude byvat sam. Odstahuje sa daleko od nas, kupi si maly byt,aby sa tam zmestil iba on sam. Bude si robit co bude chciet, o nikoho sa nebude starat a nikto ho nebude nasierat...

A dnes,(iba(!) po roku) sa vo vlastnej rodine citi tak OK,ze si vo volnej chvili premysla nad vlastnym buducim domom a rodinou.:) Citim sa skutocne stastna.... Vdaka Nevychova. Zase som sa raz utvrdila v tom, ze pracovat treba na sebe a dieta sa prida.

Jana Milá Katko,
Vaše videa mi otevřela úplně jiný pohled na výchovu mých dětí. Bojovala jsem s nimi a teď máme mezi sebou jiný a úplně úžasný vztah. Mi to přineslo zklidnění a jim, alespoň doufám, pocit, že nikdy a na nic nebudou sami a alespoň trošku vyrovnanější mámu.
Děkuji

Jana s Pavlínkou a Vojtíšek (už jsou to oba puberťáci, ale pořád se chodí pomazlit 😉 )

Petra Dnes vecer sme boli s dcerou a manzelom na spolocnej veceri. Pri prilezitosti jej 14. narodenin. A bol to super. Rozhovory o dredoch, tetovani, cestovani, sportovani, alkohole,pirsingu.... Plno smiechu, uprimneho zaujmu o seba navzajom a plany o tom co budeme robit v najblizsich dnoch.

Vdaka Nevychova za novy sposob zivota bez strachu co z nej bude, bez kriku,poucovania,zakazov a trestania. Vdaka za slobodu zit v laske, ktora spaja a dava rozkvitnut aj zlomenej dusicke. Vdaka za to,ze u nas zavladla atmosfera prijatia a zranenia z minulosti sa mozu vyliecit.

Irena Novotná Jak nám Nevýchova pomohla změnit situaci u nás doma? Úplně od základu. Miluji svoje dítě, ale teď mohu říci, že podle toho k němu i přistupuji. A hlavně i manžel ledasco pochopil a to je na tom skvělý.

Cítím klid, protože vím, jak na to, abychom byli všichni spokojení. Nejsem policajt, nekřičím. Neopakuji donekonečna, protože vím, že to k ničemu není. Zbavila jsem se zodpovědnosti za vše, co mi nepatří. Jsem veselejší a mám více času. Samozřejmě je stále co vylepšovat ( z mé strany). Vždyť dlouhou dobu to bylo jinak, ale vím že Mirek je skvělý kluk (13 let) a věřím! mu.

Vždy když jsme se dohadovali, tak přestal komunikovat. Prostě se naštval. Hrozně mi to bylo líto, věděla jsem, jak je to špatně. Dnes je veselejší, povídá si se mnou (což nedělal). Dokonce jsme spolu hráli hru na počítači. Krásná, pohodová chvíle.

Vím, že teď to bude fajn. Nikomu už nebudu ubližovat. Naučila jsem se krásný postup pro výchovu. Úžasné. Taky jsem si pěkně pobrečela. Úleva. Moc vám všem děkuji. Nejlepší kurz mého života.

Kam dál?

Prohlédněte si další téma, které vás zajímá, a pokračujte v objevování kurzu

Zpět na témata