O Nevýchově

Nevýchova je ucelený přístup k dítěti, který pomáhá rodičům a dětem vyřešit každodenní potíže, na všem se domluvit a být si skutečnými partnery. Je to výchovný systém pro moderní rodiče, kteří nechtějí, aby jim děti skákaly po hlavě. A chtějí s nimi mít hezký vztah.

Jak to funguje

Víte, jaký jste rodič?

Rodič "Policajt"

“Budeš sekat dobrotu! Já jsem za tebe zodpovědná, tak budeš jednoduše poslouchat! “

Autoritativní rodiče jsou často jako policajti. Myslí si, že musí být přísní, aby jim děti nepřerostly přes hlavu. Kdo ví, k čemu všemu by to pak vedlo. Policajti vychovávají strachem. Říkají: “Jestli se nebudeš učit, budeš mít zaracha… Dostane přes pusu, aby si to pamatovala. Lepší jedna facka, než tisíc slov.” Když se s dětmi nedaří, sahají ke křiku, trestům a zákazům.

Poznáváte se? Nevadí, čtěte dál.

Rodič "Učitel"

“Tolikrát jsme ti to říkali, že to není hezký, tak proč to děláš?”

Rodiče učitelé věří, že jejich děti se narodily jako nepopsaná tabule a jejich úkolem je “nalít do nich všechny vědomosti a moudrost”. Nesou na sobě tíhu zodpovědnosti, že dítě musí všechno správně naučit. A často to dělají tak, že ho poučují: “To se smí, to se nesmí. Tohle se dělá, tohle se nedělá. Správní kluci tohle přece nedělají. Taková hodná holčička, že se nestydíš, takhle tě nebudu mít ráda.” Když se s dětmi nedaří, sahají po moralizování, uplácení a poučování.

Tenhle přístup vede k celé řadě problémů, rozhodně ale ne k sebevědomým a šťastným dětem.

Rodič "Nadšenec"

“Dělej si, co chceš. Já ti to dovolim."

Rodič nadšenec věří, že aby se dítě “dobře vyvíjelo”, musí mu všechno dovolit. Je jedno, jestli někde křičí nebo do něčeho kope, hlavně když nepřijde o svoje sebevědomí. Chce z dítěte vychovat osobnost a dělat to jinak než jeho rodiče. Rodiče nadšenci říkají: “Moje dítě je osobnost. Já ho nebudu omezovat.” Zatímco jim dítě přerůstá přes hlavu, věří že to dobře dopadne.

Přístup “dělej si, co chceš” je všechno možné, jenom ne Nevýchova.

Našli jste se? Jestli ano, nevadí. Všechny tyhle přístupy používáme, proto že nás nikdo nenaučil nic lepšího.

Rodič "Partner"

“Takhle bych to chtěl(a) já. Jak bys to chtěl(a) ty?”

Nevýchovný rodič je rodič partner. Ví, že každé dítě se vždy nejvíc učí nápodobou, a proto věnuje ve výchově dostatek času tomu, aby děti učil: 1) zodpovědnosti, 2) domluvě, 3) štěstí.

Všechno si s dětmi dokáže domluvit, aniž by musel křičet nebo je kontrolovat - a dělá to tak, že to děti dodržují.
Přemýšlíte, jak to udělat? Pak jste v Nevýchově na správném místě. Ukážeme vám, jak na to.

Jaký typ rodiče jste vy?

Zjistěte to v novém rodičovském seriálu zdarma a vykročte do světa Nevýchovy:

Svůj email nám svěřilo už přes 120.000 rodičů.
Kdykoliv se můžete jedním kliknutím odhlásit :)

Pro jak staré děti Nevýchova je?

Stejně jako začneme s autoritativním přístupem k dítěti hned po jeho narození, Nevýchovu můžete zahájit také kdykoliv. Jako jinde, i v Nevýchově platí: čím dřív, tím líp. Fakt, že je náš partner v zavinovačce, mění jen to, že nám zatím neumí odpovědět. To ale neznamená, že spolu nekomunikujeme.

A možná je snadnější popisovat své chování či pocity před nemluvnětem, než začít u puberťáka. Ale i v období dospívání vás děti dokáží překvapit. Začít se dá i v osmnácti, s dospívajícími je to možná i jednodušší, protože jsou na partnerství velmi citliví.

Nevýchova je přístup k životu,

k dětem i sobě samým

Jejím základním předpokladem je partnerství, které se rodičům mnohonásobně vyplatí. Takže není výjimkou, že naši rodiče říkají: “S Nevýchovou se zlepšily všechny moje vztahy. V práci i s partnerem. Už by mě ani nenapadlo dělat to jako dřív.”

Křik a napětí se doma zcela minimalizovaly

„Po 3 týdnech Nevýchovy mě nadšení neopouští, naopak se stále stupňuje. Křik a napětí se doma zcela minimalizovaly. Děti, ač hodně malé (2,5 roku a 10m), na nový přístup reagují úžasně.

U manžela zas pozoruji, že ač naoko je zcela zásadně proti tomuto přístupu, tak nevědomě ho začíná také používat. Výrazně se zlepšily problémy s návratem z procházek, večerním ukládáním i sourozeneckými bitkami. Takže znova moc moc díky celé Nevýchově, jste opravdu požehnání.”

- Katka M.

Dcera začala ráda pomáhat s domácími pracemi

„Andulka mi sama od sebe ráda pomáhá s domácími pracemi. Zvládne naskladnit a zapnout myčku, dát do pračky prádlo, nalít gel, zvolit program a zapnout, sundá suché prádlo ze sušáku, zametá po sobě drobky, vytírá rozlité pití. Když ji potřebuju upozornit, kolik máme na určitou činnost času, kdy bude třeba jít spát, na nákup apod., přilepím na hodiny barevnou lepicí pásku. Andulka sama hlídá, kdy dojde velká ručička na označené místo, a mnohem lépe pak v naplánované činnosti spolupracuje. Náš největší konflikt dne – večerní uspávání – se vyřešil sám. Poslední týden kurzu si hodlám opravdu užít :-)”

- Katka

Pomáháme rodičům a dětem

už v 57 zemích světa

Jenom v ČR má Nevýchova 100 000 aktivních rodičů a každý měsíc se připojuje
zhruba 1 000 dalších.

Slyšeli jste o nás...

Kdo za Nevýchovou stojí

Katka Králová

autorka principů Nevýchovy

"Musela jsem si sáhnout až na dno, abych se mohla odrazit"

Osmnáctiletá, na kost vyhublá dívka leží na koberci a třese se strachy.
Pomalu přestává cítit ruce i nohy.
Její tělo po osmi letech boje s bulimií vypovídá službu.

“Prosím, prosím, ještě ne,” opakuje si v hlavě pořád dokola.
“Slibuju, že jestli dostanu druhou šanci, budu pomáhat tam, kde je to nejvíc potřeba.
Aby za to můj život stál. Prosím…”

Ta dívka se jmenovala Katka Králová.
Ta dívka bude za třináct let stát u zrodu výchovy Nevýchovou.

Katka začala plnit svůj slib, který si tenkrát dala.

Když si sáhnete na úplné dno, není už moc věcí, které vás můžou v životě zaskočit.

Vrhala se do výzev, nad kterými jiní kroutili hlavou. Pracovala s dětmi s nejtěžšími postiženími. S nemocnými. S umírajícími. Vedla zlínskou pobočku Fondu ohrožených dětí.

Vystudovala dva magisterské pedagogické obory, aby mohla být dětem každý den nablízku. Jenže realita v roli učitelky nebyla v počátku tak růžová, jak si vysnila. Děti jí neposlouchaly. Křik ani výhrůžky nefungovaly. I když dětem všechno donekonečna opakovala, nevedlo to nikam.

Katka navíc cítila, že takhle dál pokračovat nechce. Že prostě musí existovat jiný způsob,
jak s dětmi vyjít.

Stále ale narážela na to stejné.

Proč děti neposlouchají a odmlouvají?
Proč dospělí dětem nerozumí a jsou z nich na nervy?
Proč to všechno, když děti i dospěláci jsou přeci lidi?

Nedlouho nato čekala Katku další obrovitá zkouška.
Ze dne na den se stala macechou dvou dětí.
Kousek po kousku musela začít skládat křehkou, na střípky rozbitou dětskou důvěru.

Co teď? Odkud začít, když klasické výchovné poučky v praxi opakovaně selhávaly?

Katka se rozhodla začít ve svém srdci. Opravdově. Otevřeně. Nejupřímněji, jak dokázala. A začaly se dít neuvěřitelné změny.

Tehdy, z těch maličkých denních zázraků prožívaných s dětmi, se zrodily prvopočátky Nevýchovy. To, co zafungovalo v Katčině nové rodině, fungovalo i s jejími dětmi ve škole. Proč by to tedy nemohlo být stejné i u všech dalších dětí?

Dnes jsou principy Nevýchovy prověřené tisíci rodičů, kteří prošli online kurzem.

Kurz Výchova Nevýchovou získal akreditaci MŠMT. Nevýchova se pravidelně objevuje v televizi, rozhlase i tištěných a online médiích.

Prostřednictvím Katky se s Nevýchovou můžete potkat na univerzitách a na konferencích pro veřejnost i odborníky.

 

Katka kolem sebe vytvořila tým lidí, kteří celou svou duší věří, že každý rodič se může mít se svými dětmi dobře.

Že partnerský vztah a porozumění mezi světem dospěláků a dětí je ta nejkrásnější a zároveň nejpřirozenější věc v životě. V téhle partě lidí pracujeme každý den na tom, abyste od nás dostali to nejlepší, co v Nevýchově umíme, víme, cítíme.

“Vaše rodičovské srdce dokáže změnit svět. Vím to, protože jsem to sama zažila. Nejsem v ničem jiná než vy, a když jsem to dokázala já, dokážete to taky. Za to dám krk. Vaše Katka”

Tým Nevýchovy
Chci si Nevýchovu vyzkoušet