Co vás v kurzu čeká

Celý kurz jsme poskládali jako smysluplný celek, který vás krůček po krůčku povede. Aby vám všechno ještě líp fungovalo a sloužilo, přidali jsme navíc nové typy videí i hluboké zážitky. Podívejte se, co přesně na vás v každém týdnu čeká:

Strategie, které vám podráží nohy.
Pryč s nimi

Hned na začátku každého týdne najdete objevné video „Nefunkční rodičovské strategie“. Podíváme se v něm na nejčastější rodičovské chyby, které vám kazí vztah s dětmi, komunikaci, důvěru i hranice, a co s nimi, aby začaly z vašeho domova postupně mizet.

Nová zážitková audia. Udělají kus
práce za vás

Pokud máte rádi zážitky na webináři, ty kurzové jsou ještě větší síla. Hloubková exkurze do dětské duše a dětských bolestí, která způsobí, že už nikdy nebudete stejná máma nebo stejný táta. Změní vás, zcitliví, pomohou vám porozumět. Zalezou vám pod kůži a udělají z vás zase o kus víc Nevýchovného rodiče.

Principy, které vás naučí rozumět dětem

V každém z principových videí vám ukážeme jeden Nevýchovný princip, který vás povede odteď do konce života, a přidáme k němu potřebnou komunikační techniku. Provedeme vás nástrahami dohod, budováním důvěry, vnitřními hranicemi, sourozeneckými vztahy a zodpovědností i vztahem k sobě samým a ke svému rodičovství. Zazní v nich nové informace, které nikde jinde nezazněly, a všechny dokonale zapadají jedna do druhé.

Praktický trénink. Aby vás nezaskočil maraton života

Po tom, co si principy a techniky v každém týdnu osvojíte, je samozřejmě potřeba začít je trénovat. K tomu je připravené tréninkové video s konkrétními příběhy rodičů i konkrétními tréninkovými situacemi. Získáte v nich potřebnou jistotu na „ostrý provoz s dětmi“ :)

Zážitkové „urychlovače“. Přivedou vás k srdci vašeho dítěte

Nové zážitkové techniky nenápadně udělají velký kus práce za vás. Ukážou vám, kde ještě policajtujete, učitelujete nebo nadšencujete, prostě kde to ještě drhne. Přirozeně změní atmosféru u vás doma a nenásilně pomůžou dětem spolupracovat i tam, kde to doteď nešlo.

Nový obsah.
To nejlepší z praxe

Bez omáčky. Do hloubky

V nových 5 týdnech kurzu na vás čeká 5 stěžejních principů, které vám budou ukazovat směr odteď do konce života.

Vložili jsme do přípravy kurzu tisíce hodin, aby do sebe všechno přirozeně zapadlo a vy jste od nás dostali to nejlepší, co víme, že vám pomůže. Hodiny strávené s dětmi a „testováním“ nových vychytávek v praxi do toho nepočítáme, ty jsou nevyčíslitelné :) Víme, že to funguje.

Pojďte se podívat, co přesně v nových 5 týdnech najdete:

TÝDEN O KOMUNIKACI

Místo návodu na dítě si konečně začnete rozumět

Komunikace je základ každého vztahu. Rozhoduje o tom, jestli si budete s dětmi rozumět nebo ne. Jestli budete umět spolupracovat na věcech, na kterých vám oběma záleží. Jestli budete jeden druhého doopravdy znát a respektovat nebo spolu dennodenně bojovat.

Není to jen schopnost říct ve správný okamžik tu správnou větu, abychom dítě přesvědčili a ono udělalo, co si přejeme

Naopak. Musíme začít naslouchat, netrvat si jen na svém, naučit se s dítětem soucítit místo toho, abychom ho kritizovali (i když jenom ve své hlavě ;)). Tím se totiž naučí to stejné od nás. A začne nám to vracet.

Když dnes dáte komunikaci o deset minut navíc, získáte roky porozumění a blízkosti, o kterou byste jinak přišli

Trénink komunikace si totiž zaslouží čas a pozornost.

A v tom je někdy ta potíž. Rodiče si z našich článků a webinářů vezmou pár chytrých Nevýchovných vět, jako třeba otázku „Co potřebuješ?“, a řeknou si: „Aháá, tak to je ono!“ Zjednoduší Nevýchovnou komunikaci na pár šikovných frází a čekají, že když je budou dětem říkat, bude to fungovat. Bohužel Nevýchovu zaměnili za „návod na dítě“.

A víte, co se pak nevyhnutelně stane? Jsou zklamaní. Možná to znáte i vy.

Problém ale není v Nevýchovné komunikaci samotné, ta funguje. Dokladem jsou tisíce rodičů, kterým se s dětmi daří.

Problém je, že chceme řídit auto, a přitom jsme se zatím naučili jen točit volantem. Pojďte to společně dotáhnout

Pokud se chcete se svým broučkem konečně dorozumět, přestat spolu neustále bojovat a začít si vzájemně vycházet vstříc, je potřeba udělat víc. Pustit se po hlavě do prvního týdne kurzu, začít novou komunikaci trénovat každý den, v každé situaci, do které se s dětmi dostanete. Pozorovat, jak se daří, učit se z chyb a neskončit, dokud ji nebudete mít opravdu pod kůží.

Nebojte, není to žádná velká práce. Vytvořili jsme pro vás první týden kurzu tak, abyste začali používat jednoduché principy otevřené komunikace krůček po krůčku a neskončili jste, dokud ji nebudete umět použít i ve vypjatých situacích.

Co všechno se v 1. týdnu naučíte:

► Prozkoumáme, proč děti odmlouvají, nespolupracují a nechtějí se k vám přidat, když vy se tolik snažíte.

►Zjistíte, co s tím, když se dítě nechce domluvit, neposlouchá vás, nebo nedodržuje, co slíbí. A jak si poradit, když jsou zaseklé obě strany a nikomu se zrovna nechce hledat žádné řešení. Znáte to? :)

► Naučíme vás mluvit s dětmi o svých emocích i nepříjemných a bolavých věcech, aby to od vás mohly zdravě odkoukat a přitom je to nijak nezatěžovalo.

► Předvedeme si, jak vypadá Nevýchovná komunikace s mrňousky, kteří ještě neumí mluvit nebo mluví jen trochu. Zjistíte, jakým způsobem s vámi komunikují a čeho přesně si všímat, abyste se s nimi bez problémů domluvili.

► Vysvětlíme si, jak si s mrňouskem porozumět, když vám ještě nic neodpoví nebo pořád pláče. Není to složité, chce to jen přidat do komunikace víc naslouchání a pak postupovat krůček po krůčku. Ukážeme si jak.

► Provedeme vás úplně novými, očiotevírajícími zážitky, po kterých vám některé věty zhořknou na jazyku a už nikdy nedovolíte, aby u vás doma zazněly.

► Ukážeme vám novou zážitkovou techniku „Urychlovač porozumění“, která přirozeně usnadní vaše Nevýchovné pokroky. Díky ní přijdete o nenápadný policajtský tón, na který jsou děti citlivé a vždycky na něj zareagují vzdorem.

Je na co se těšit. Celý týden o komunikaci jsme pro vás přepracovali, vyladili, doplnili. Najdete tu nové konkrétní příklady a mnohem víc odpovědí na praktické otázky, které víme, že rodiče trápí.

TÝDEN O DŮVĚŘE

Abyste si byli opravdu blízko

Důvěra je jako koření vztahu. Voní po blízkosti a chutná porozuměním. A může pomoct zachránit i to, co už mezi vámi a dětmi vypadalo téměř beznadějně. Léčí hysterické vztekací scény, lhaní i podvádění, pomáhá u psaní domácích úkolů stejně jako u čištění zoubků a tiší dětskou drzost, umíněnost i vzdor.

Důvěra není jenom o tom, že si doma nelžete. To by bylo málo

Je to základní hodnota každého opravdu blízkého a upřímného vztahu. A v druhém týdnu kurzu vás naučíme, jak se skutečnou důvěrou začít, jak o ni s dětmi pečovat a každodenně z ní ve výchově těžit.

Rozhoduje totiž o spoustě důležitých věcí

O tom, jestli za vámi vaše dcera přijde, až ji na internetu bude otravovat nějaký divný chlápek, nebo jestli se synek svěří, až se poprvé zamiluje a jeho láska ho nebude chtít. Ale nejen to.

Vztekací scény? I za ty někdy může

Rozhoduje i o tom, jestli budou vaše děti používat všechny ty vynucovací dětské strategie, jako demonstrativní naštvávání, vydírací pláč a vztekací scény, nebo jestli za vámi prostě normálně přijdou a řeknou třeba: „Tati, teď mě štveš, přijde mi, že mě vůbec neposloucháš.“ nebo „Mami, ši zlá, já tebe bojím.“

Uvidíte, že jakmile děti vaši důvěru ucítí, začnou vám ji přirozeně vracet. Budou s vámi jednat na rovinu, přestanou vás zkoušet, hrát na vás divadýlka, „předvádět se“ nebo se před vámi zavírat do svého světa. A spousta problémů, se kterými se teď ještě potýkáte, začne sama mizet.

Důvěra totiž umí léčit křivdy a stavět mosty

Nejde si ji ale vynutit větami jako „Budeme si věřit…“ nebo „Když budeš mít problém, tak mi to řekni.“ Je potřeba dát jí dostatek času, pozornosti a péče.

Když ale vytrváte, nebudete nikdy litovat.

Vzájemná důvěra je totiž jeden z nejcennějších darů, který můžete svým dětem ve výchově dát. Buduje se už od miminka a pomáhá dětem věřit nejen nám rodičům, ale i sobě samotným. Podporuje sebedůvěru i zdravý vztah k okolnímu světu.

Tak ji pojďte svým dětem dát. V novém kurzu vám s tím pomůžeme. A půjdeme s důvěrou do hloubky, aby u vás doma vyléčila i problémy, které teď vypadají neřešitelně.

Co nového vám 2. týden přinese:

► Děti si přestanou vynucovat pláčem nebo vztekem, abyste si jich všimli. Místo toho vám pošeptají třeba: „Tati, počebuju ši š tebou hját!“

► Nebudou se na vás ksichtit a naštvaně odsekávat, když si mají po sobě uklidit. Klidně se třeba zeptají: „Tebe to štve, mami? A jak to potřebuješ?“

► Přestanou večer stokrát vylézat z postele a vymýšlet si, že se jim chce čůrat, že potřebujou napít, že je bolí bříško. Prostě půjdou spinkat tak, jak se spolu domluvíte. Nebo si řeknou, co doopravdy potřebují, aby jim šlo usnout.

► Když upadnou a odřou si koleno, nebudou hodinu srdceryvně plakat a koukat, jestli koukáte. Vypustí slzičky, řeknou „máma au“ a pomažou si zase hrát.
To samozřejmě neznamená, že už nikdy nebudou brečet nebo se zlobit. Budou to ale rychlé ozdravné pláče a autentické úlevné emoce, ne strategie, jak vás někam dostat.

A změní se třeba i tohle:

► Až svoje neposedná dvojčata příště požádáte: „Potřebuju, abyste mi teď pomohli, je to pro mě důležitý“, poznají, že to opravdu důležitý je, a budou se vám snažit vyjít vstříc.

► Až budete potřebovat nemocnému broučkovi změřit teplotu a nakapat sirup, nebude kvůli tomu vyvádět a plivat to po vás. Bude s vámi spolupracovat, jak jen to pro něj bude možné.

► Váš školkáček už nebude muset strachy plakat, že si pro něj nepřijdete do školky. Bude vědět, že když mamka řekne po „o“, tak to prostě platí.

► Dospívající děti si nebudou v duchu říkat: „No jo, otec, zase prudí“ a možná si přijdou pro pusu i v patnácti :)

► A až budete staří a oni dospělí, budou se vám dál svěřovat se svými těžkostmi i výhrami. Budou moct beze strachu mluvit o svých selháních i o chybách, za které se stydí. A možná se k vám pak jednou při odchodu domů nečekaně nahnou a pošeptají: „Díky, že mě nesoudíš, mami. Moc to pro mě znamená.“

Tohle všechno důvěra umí. A jako neviditelná všudypřítomná síla vám doma pomůže se stovkami situací.

A na co přesně se můžete v 2. druhém týdnu těšit?

► Představíme vám nenápadné zabijáky důvěry, kteří vám dennodenně podkopávají nohy a připravují vás o vztah s dětmi.

► Prožijete si, jak to bolí, když rodiče místo důvěry moralizují, nevědomky děti zesměšňují a křivdí jim.

► Ukážeme vám účinnou techniku, která pomůže vyléčit křivdy i bolístky, co už mezi vámi a dětmi vznikly. Je tak jednoduchá a přirozená, že ji budete moct začít používat hned zítra, v mnoha každodenních situacích. A navíc díky téhle nové komunikační dovednosti vás i občasné těžké chvíle budou sbližovat, ne odcizovat.

► Naučíte se reagovat na silné dětské emoce, jako je vztek, vzdor, naštvání, zoufalství a další. A místo jejich potlačování, ignorování a zlehčování v duchu „Neplakej, nic to není“ budete umět dítě podpořit a pomoct mu, aby jeho těžká chvilka rychle přešla.

► A na úplný závěr týdne pro vás máme zážitkový „Lék na důvěru“, který ještě víc zrychlí celé vaše Nevýchovné snažení. A pomůže tam, kde běžná slova a dohody ještě selhávají.

Možná si ještě dnes pamatujete na okamžiky z dětství, když jste cítili, jak vás máma nechápe nebo vám táta křivdí. A radši jste se s tím zavřeli ve svém pokoji, protože nemělo cenu jim něco vysvětlovat. Tohle nemusí vaše děti nikdy zažít a vy nemusíte zažít, že před vámi utíkají do svého světa, když se mezi vámi rozproudí opravdová důvěra. V novém kurzu vám k ní dáme klíč.

TÝDEN O HRANICÍCH

Naučíte se být laskavou autoritou, kterou dítě následuje

Hranice jsou jedno z největších témat rodičovství. Provází výchovu už od miminka a  ovlivňují například to, jestli z vašeho broučka vyroste malý diktátor, který se naučil, že je vždycky po jeho, ušlápnutá šedá myška, po které se každý vozí, nebo naopak vnímavý člověk, co umí brát ohledy na sebe i na potřeby druhých.

Rozkazy a křik vám zdravé hranice nevybudují. Možná ale poničí dětskou touhu vyjít vám vstříc

Většina rodičů bohužel hranice pořád buduje stylem „tohle mu zakaž“ nebo „přes to nejede vlak“ a nestačí se divit, že jim děti nejpozději kolem tří let začnou vzdorovat, odmlouvat, jsou vzteklé a nechtějí spolupracovat.

Jenže víte, není se čemu divit. Je to přirozená reakce na přísné, policajtské hranice, které většina z nás zažila v dětství a automaticky je aplikuje i na svoje děti.

A to je potřeba zastavit.

A konečně objevit skutečné vnitřní hranice, které nestojí na strachu, rozkazech a zákazech, ale které pomůžou posílit vaši jistotu, sebevědomí i přirozenou rodičovskou autoritu.

Budovat hranice totiž neznamená zavelet nebo naopak všechno dovolit

Budovat hranice znamená vnímat, kdo jsem já, co je pro mě důležité, co potřebuju, a umět si o to říct tak, aby to moje okolí respektovalo.

O vnitřních hranicích jsme mluvili už ve starém kurzu, nové zpracování vám s nimi ale pomůže násobně víc. Věnovali jsme mu totiž obrovské množství péče a času. Hledali jsme způsoby, jak hranice vysvětlit, abyste jim nejen rozuměli, ale abyste je především uměli používat doma s dětmi. A abyste to v klidu zvládli třeba i na návštěvě u prarodičů, v obchodě nebo u zubaře.

Jak poznáte, že vám doma hranice nefungují?

► Donekonečna hledáte, jak zařídit, aby se děti staraly o svoje povinnosti, ve škole i jinde, a pořád to nějak nefunguje.

► Musíte všechno stokrát opakovat a v jednom kuse diskutovat o tom, jestli se budou čistit zuby, nosit bačkory nebo jestli už se půjde spát.

► Řešíte, jak dítěti vysvětlit, že se něco nesmí, a nevíte, co s tím, když zase neposlechne.

► Snažíte se budovat hranice, jenže děti na ně reagují pláčem a vzdorem, a vy nevíte, jak to udělat, aby je v klidu přijaly.

► Přes veškerou svou snahu máte pořád pocit, že vám děti skáčou po hlavě a nenápadně zkouší, co všechno ještě vydržíte.

Poznáváte to?

Každému z těchhle bodů se spolu budeme v týdnu o hranicích věnovat. Dali jsme si na hranicích zvlášť záležet, protože víme, že vás trápí. Vytvořili jsme pro vás nový postup, jak svoje vnitřní hranice nejen najít, ale začít je s dětmi žít. Tak, aby vás opravdu slyšely a respektovaly. Věříme, že má sílu změnit u vás doma mnohé k lepšímu.

Co všechno vám 3. týden přinese:

► Osvojíte si nový princip „Ne mus, ale respekt k sobě“ a ukážeme vám, jak používat novou jednoduchou techniku „Přiznej barvu“. Ta do vašeho domova přinese víc otevřenosti a upřímnosti, na kterou děti uslyší a začnou vám mnohem ochotněji vycházet vstříc a respektovat vás. A to i tehdy, když se jim to zrovna nebude moc hodit :)

► Natrénujeme spolu situace, kdy dítě proti vaší hranici protestuje. Abyste si ji ustáli a nezačali s ním bojovat.

► Naučíme vás, jak s hranicemi začít už od miminka, abyste se nemuseli děsit momentu, kdy u vás začne období vzdoru. A řekneme si, co po svém drobečkovi můžete chtít, třeba aby chvíli počkal nebo vám pomohl s přebalováním, a co je zatím nad jeho síly.

► Poradíte si i s tím, když vás vaše miminko bouchá nebo rve za vlasy, vás to bolí a nevíte, jak mu to říct, aby přestalo.

► Se starším dítětem už nebudete bojovat o to, jestli si po sobě uklidí. Přestane protáčet oči, když mu něco řeknete, a začne vás chápat, jak to doma chcete.

► Stejné hranice jako s dětmi si vybudujete i ve vztahu ke svému okolí. Takže vás nebude znejišťovat, když cizí paní v autobuse pronese: „To je ta dnešní výchova. Z takových dětí rostou kriminálníci.“

► A uleví se i vám samotným. Naučíte se totiž včas rozpoznat a zastavit situace, které vám nevyhovují. Ve kterých jste doteď pořád dokola ustupovali a ustupovali, až to nakonec stejně bouchlo a vy jste ječeli jako devítihlavá saň.

Ono totiž není potřeba kolem dětí neustále skákat a snažit se za každou cenu dohodnout.

Nejde o to jim donekonečna něco opakovat nebo všechno dovolit. Jde o to naučit se rozumět sobě a tomu, co je pro vás DOOPRAVDY důležité a co naopak ne. A umět to dětem laskavě a zároveň pevně říct.

Uvidíte, že jakmile začnete své opravdové vnitřní hranice aktivovat, začnou se u vás doma věci rychle hýbat :) Nejen s dětmi, ale i s dospělými členy rodiny.

TÝDEN O SOUROZENCÍCH

Pomozte svým dětem, aby se měly doopravdy rády

Sourozenecké vztahy přivádí někdy rodiče k šílenství. Tolik se snažíme, aby se děti měly rády a neubližovaly si, a oni se v jednom kuse perou a jsou na sebe jako vzteklí psi. Někdy to dokonce vypadá, že se k sobě chovají čím dál tím hůř.

Je úplně pochopitelné, že to rodiče trápí, unavuje a chtějí, aby mezi jejich dětmi konečně zavládl klid a harmonie. Jenže… to se nestane :)

Sourozenecký vztah totiž není jen o tom, aby se děti přestaly pošťuchovat a byly na sebe milé a hodné

Naopak, je ze své podstaty živelný, dynamický a velmi silný. Plný lásky i vzteku. A formuje vaše děti pro teď i pro další vztahy v jejich budoucím životě.

A když k němu rodič správně přistupuje, můžou se v něm děti naučit obrovské množství věcí: 

► Vycházet zdravě s vrstevníky – sourozenci a kamarády ve školce, škole a nakonec i s kolegy v práci :)

► Vyrovnat se s odmítnutím a frustrací, když zrovna nemůže být po jejich

► Umět si v klidu ubránit to svoje před bráchou i starším dítětem na hřišti

► Statečně si stát za svým, ale taky umět ustoupit

► Mít pochopení pro potřeby druhého

► Spolupracovat, aby společně dosáhli toho, co chtějí

► Zlobit se, a přesto umět zvládat svoji agresi

► Odpouštět

► A milovat už minutu po tom, co druhého z duše nenáviděly

Sourozenecké vztahy nejde mít v jednom kuse idylické a zalité sluncem jak z obálky časopisu

Ani nejde děti trvale ochránit před drobnými bojůvkami, sprostými nadávkami nebo občasnými tahanicemi. A pokud to budete chtít, hrozně je okradete.

Co ale jde, je pomoct jim, aby jejich spory zeslábly a přestaly být na krev, plné zoufalství jednoho a nenávisti druhého. Jde je naučit s bráchou nebo ségrou komunikovat a respektovat se, i když spolu zrovna nesouhlasí a každý chce něco jiného. Jde jim ukázat, jak druhému říct, co potřebují i co je štve, aniž by ho museli mlátit, kousat nebo štípat.

Vašim dětem jde prostě pomoct, aby se jejich strkanice staly jen krátkými, ozdravnými přeháňkami v oceánu celoživotního přátelství.

Dejte svým dětem ještě něco navíc. Skutečnou zodpovědnost do života

Je ale ještě jedna mnohem důležitější věc, kterou si můžou vaše děti z dobře zvládnutých sourozeneckých vztahů odnést do života.

A to je skutečná zodpovědnost sama za sebe. Vědomí toho, co je moje povinnost a můj problém a co naopak má řešit někdo jiný. Schopnost rozpoznat svoje pocity a učit se s nimi pracovat místo toho, abychom za ně pořád obviňovali druhé v duchu „Jsem smutná kvůli němu, protože je na mě zlej.“ A to je obrovská věc, kterou neumí ani většina dnešních dospěláků a drtí je to ve vztazích.

To všechno vám a vašim dětem nabízíme ve čtvrtém týdnu kurzu. Celý jsme ho nově pojali, doplnili o nové informace, zážitky a techniky, které vás povedou.

Co konkrétně vás ve 4. týdnu čeká:

► Ukážeme vám, jak od začátku nerozbíhat sourozeneckou rivalitu a jak uzdravit šrámy, které už mezi dětmi vznikly. Zvlášť jestli máte pocit, že se mezi nimi na začátku něco nezdravě pokazilo a že už to nikdy nemůžete vrátit, tohle vám pomůže.

► Naučíme vás používat „Pravidlo minimální podpory“, které zařídí, že za dětmi nebudete muset stát jako dozorce, co je vždycky rozsoudí. Přirozeně začnou svoje spory, na které už stačí, řešit samy a vy snadno poznáte, které tahanice můžete s klidem nechat na nich a kam by bylo dobré přijít ještě na pomoc. Tím dětem pomůžete nejen ke kvalitním sourozeneckým vztahům, ale hlavně ke skutečné zodpovědnosti.

► Nabídneme vám jednoduchou techniku „Kdo má problém“, která vám uleví nejen v sourozeneckých vztazích, ale například i v situacích, kdy vám vaše mamka nebo cizí pán v tramvaji mluví do výchovy.

► Ukážeme vám, čemu se ve výchově vyhnout, aby žádné z dětí netrpělo pocitem, že máte bráchu nebo ségru radši. Zjistíte, čím dost možná nechtěně podporujete mezi sourozenci rivalitu a nesnášenlivost. A jak to zastavit, aby mezi sebou přestali neustále soupeřit.

► Zjistíte, jak předejít tomu, aby jedno z vašich dětí bylo otloukánek a druhé agresor, který neudělá bráchovi nebo ségře nic dobrého, a přitom se v koutku duše cítí sám.

► Naučíte se mezi dětmi rozdělovat zodpovědnost tak, aby jedno nebylo přetížené a druhé nemělo všechno na salámu. A společně se postaráme i o to, aby z žádného z vašich dětí nerostl sobec, kterého kromě něj nikdo jiný nezajímá.

► Jestli právě čekáte miminko, pomůžeme vám se na něj se starším bráškou nebo sestřičkou dobře připravit.

► Pokud miminko doma už máte, pochopíte, co se děje se starším, pokud najednou začal jančit a není na něj spoleh. A ukážeme vám, jak dát staršímu příležitost podílet se na životě s miminkem a současně na něj nenakládat neúměrnou zodpovědnost za mladšího sourozence.

► Na závěr sourozeneckého týdne vám ukážeme jednoduchou zážitkovou techniku, která pomůže řešit dětské spory i tehdy, když zrovna slova selhávají.

To všechno vám a vašim dětem teď nabízíme. Opravdové a zdravé sourozenecké vztahy, jejichž principy ale využijete, i když máte jen jedno dítě a chcete předejít tomu, aby z něj vyrostl sobecký jedináček.

Po čtvrtém týdnu získáte jistotu, že vychováváte zodpovědného člověka, který má zdravé sebevědomí a umí se k problémům postavit čelem, když zrovna přijdou. Rádi vám s tím pomůžeme. 💚

TÝDEN O RODIČÍCH

Aby od vás vaše dítě odkoukalo, jak dobře žít svůj život

Je jedno tajemství, o kterém se mezi rodiči moc nemluví:

Dítě nevychováváte tím, co mu říkáte, ale tím, jaký život žijete

Učí se od vás v každém okamžiku. Jako houba nasává váš přístup k životu, vaše řešení problémů, to, jak zacházíte se sebou i s druhými, to, jak se radujete i zlobíte.

Takže když rodiče říkají:
„Nemůžu si odpočinout, nemám na to čas.“
„Když máš jednou děti, všechno ostatní musí jít stranou.“
„Dítě je vždycky na prvním místě.“
zapomínají na jednu zásadní věc:

Tenhle vzorec nasává i jejich dítě

Zapomínají, že aby mu předali opravdu funkční přístup ke světu a životu, musí se máma s tátou naučit, že na nich taky záleží. 💚

Takovou hezkou paralelu najdete v letadle.
Když v letadle vznikne podtlak a vypadnou dýchací přístroje, platí naprosto jasná instrukce: „První nasaď masku sobě, teprve až pak dítěti.“
Proč? Protože když to uděláte obráceně a budete nejdřív obstarávat dítě, dost možná upadnete do bezvědomí dřív, než budete mít možnost postarat se o něj.

Zachraňte nejdřív sebe. Aby vaše dítě mohlo vyrůst ve šťastného člověka

A tahle jednoduchá zákonitost dokonale platí i ve výchově, pokud tedy nechcete v rodičovství vyhořet a ječet obden vyčerpáním.

Prostě nejdřív vy a pak dítě.

Naučte se něco, co vaše máma neuměla

Zní to tvrdě? Jenže víte, ono to vůbec neznamená, že necháte děti napospas osudu a nedáte jim péči, kterou potřebují. Naopak. Znamená to udělat několik velmi důležitých věcí:

► Začít se starat i o sebe a svoji pohodu. A umět říct třeba: „Já teď potřebuju chvíli voraz, jsem unavená, a když si neodpočinu, budu protivná. A to nechci.“

► Pečovat o svoje pocity a učit se s nimi pracovat. Přestat si konečně namlouvat, že za moje naštvání může to moje zlobivé dítě, a připustit, že se třeba zlobím, protože mu neumím rozumět, nebo že se cítím nemožná, jak mě vůbec neposlouchá.

► Přestat na sebe zapomínat, sebeobětovat se a donekonečna padat únavou. Prostě najít si v životě s dětmi prostor i pro vlastní život.

► Naučit se odpouštět si drobné i ty velké rodičovské přešlapy. Nevyčítat si každou dětskou slzičku ani pokaženou oslavu narozenin, ale pochopit, že chyba je vždycky příležitost společně vyrůst a něco se naučit.

► A hlavně zacházet se sebou jako s nejdůležitějším člověkem v životě svých dětí. S úctou, láskou a respektem.

Dovednosti, které dnes rozhodují, jaký život budou děti jednou žít

Jsou to dovednosti, které v učebnici rodičovství nenajdete. Přesto jsou naprosto klíčové a z velké části rozhodují, jak bude vaše rodičovství úspěšné. A jaký život budou nakonec žít i vaše děti.

Ale jestli vás napadá, že tohle by u vás nešlo. Že na sebe nemáte čas s malým dítětem, s velkým dítětem, že jste na to sami… tak nebojte, to je na začátku normální. Ukážeme vám, jak na to, v kompletně přepracovaném pátém týdnu kurzu.

Je celý zaměřený na rodičovské emoce, rodičovskou spokojenost a všechny ty staré nefunkční vzorce sebeobětování a sebeobviňování, které vám s dětmi dnes a denně nenápadně podráží nohy. Jestli chcete, společně je postupně vymažeme.
Ale nejen to. V novém pátém týdnu získáte mnohem víc.

Co nového se v 5. týdnu naučíte:

► Ukážeme si 3 skryté důvody, proč vám dochází trpělivost, nedokážete se ovládnout a vybuchujete, i když jste si stokrát slibovali: „Už na ně nebudu ječet.“ A samozřejmě si povíme, co s tím, aby to příště už nemuselo přijít.

► Ukážeme vám, jak zvládnout svoje emoce, aby je neodnášely děti, a jak předcházet emočním výbuchům.

► Pro těžké chvíle vám dáme pomocníka jménem „Vyndej z toho dítě“. Techniku, která pomůže, když vám přeci jen nervy ještě ujedou. Aby se s vámi děti cítily bezpečně a vy jste si nemuseli vyčítat, že je nějak poznamenáte.

► Jestli jste „nervák“ nebo „výbušná povaha“, podíváme se, co dělat, když cítíte, že se blíží výbuch, neumíte ho ještě zastavit, ale nechcete ho pustit na děti.

► Ukážeme si, jak nebezpečné je sebeobětování a co ve skutečnosti děti učíte ve všech těch situacích, když jste k smrti unavení a neumíte si odpočinout. Nebo když se zatnutými zuby děláte věci, které nechcete.

► V principovém videu se naučíte techniku „Rodič až na prvním místě“, která vám pomůže pečovat o sebe a současně nezapomínat na potřeby vašich dětí. Až ji začnete používat, přirozeně se všem doma uleví. Z vás opadne stres, že nemůžete nikdy vypnout, a děti přestanou úzkostlivě sledovat, jestli nejste náhodou smutní nebo naštvaní.

► Zjistíte, že Nevýchova není jen pro zenové mistry a superklidné rodiče. A přesvědčíte se, že v sobě nemusíte dusit svoje emoce, abyste byli „správný rodič“. Naopak. Ukážeme vám, jak funguje Nevýchova v krizi, když zrovna všechno není sluníčkové a zalité duhou :)

Prostě se postaráme společně o vás, mámo, táto. Aby od vás vaše dítě mohlo odkoukat životní strategie, které chcete jednoho dne vidět v jeho vlastním životě a v jeho vztazích.

A jistě, není to změna na jedno odpoledne, bude chtít svůj čas. Ale když vytrváte, dáte tím svému dítěti doživotní dar, zdravé sebevědomí a odvahu žít svůj život, ne život někoho jiného. S Nevýchovou vás na té cestě budeme rádi provázet.