Jak být laskavou autoritou, která nemusí křičet a dítě ji následuje

co vám přinese Týden o hranicích v kurzu Nevýchovy

Hranice jsou jedno z největších témat rodičovství. Provází výchovu už od miminka a  ovlivňují například to, jestli z vašeho broučka vyroste malý diktátor, který se naučil, že je vždycky po jeho, ušlápnutá šedá myška, po které se každý vozí, nebo naopak vnímavý člověk, co umí brát ohledy na sebe i na potřeby druhých.

Rozkazy a křik vám zdravé hranice nevybudují. Možná ale poničí dětskou touhu vyjít vám vstříc

Většina rodičů bohužel hranice pořád buduje stylem „tohle mu zakaž“ nebo „tohle teda ne, hošánku, dost, přestaň“ a nestačí se divit, že jim děti nejpozději kolem tří let začnou vzdorovat, odmlouvat, jsou vzteklé, někdy až nezvladatelné, a nechtějí spolupracovat.

Jenže víte, není se čemu divit. Je to přirozená reakce na přísné, policajtské hranice, které většina z nás zažila v dětství a automaticky je aplikuje i na svoje děti.

A to je potřeba zastavit.

A konečně objevit skutečné vnitřní hranice, které nestojí na strachu, rozkazech a zákazech, ale které pomůžou posílit vaši jistotu, sebevědomí i přirozenou rodičovskou autoritu.

Budovat hranice totiž neznamená zavelet nebo naopak všechno dovolit

Budovat hranice znamená vnímat, kdo jsem já, co je pro mě důležité, co potřebuju, a umět si o to říct tak, aby to moje okolí respektovalo. Něco, co nás naše vlastní výchova většinou nenaučila.

Vnitřní hranice jsou proto v novém kurzu jedno z 5 hlavních témat. Věnovali jsme mu obrovské množství péče a času a propracovali jsme ho do detailů. Hledali jsme způsoby, jak hranice dobře vysvětlit, abyste jim nejen rozuměli, ale abyste je především uměli používat doma s dětmi. A abyste to v klidu zvládli třeba i na návštěvě u prarodičů, v obchodě nebo u zubaře.

Jak poznáte, že vám doma hranice nefungují?

► Donekonečna hledáte, jak zařídit, aby se děti staraly o svoje povinnosti, ve škole i jinde, a pořád to nějak nefunguje.

► Musíte všechno stokrát opakovat a v jednom kuse diskutovat o tom, jestli se budou čistit zuby, nosit bačkory nebo jestli už se půjde spát.

► Řešíte, jak dítěti vysvětlit, že se něco nesmí, a nevíte, co s tím, když zase neposlechne.

► Snažíte se nastavit hranice, jenže děti na ně reagují pláčem a vzdorem, a vy nevíte, jak to udělat, aby je v klidu přijaly.

► Přes veškerou svou snahu máte pořád pocit, že vám děti skáčou po hlavě a nenápadně zkouší, co všechno ještě vydržíte.

Poznáváte to?

Každému z těchhle bodů se spolu budeme v týdnu o hranicích věnovat. Dali jsme si na hranicích zvlášť záležet, protože víme, že rodiče trápí. Vytvořili jsme nový postup, jak svoje vnitřní hranice najít a vyměnit je za ty staré, nefunkční, kvůli kterým se teď možná doma nekonečně dohadujete a řešíte, že vás to dítě neposlouchá. Na vaše vnitřní hranice uslyší. A stanete se pro něj skutečnou autoritou, která nemusí křičet a dítě ji přirozeně následuje.

Co přesně se ve 3. týdnu kurzu naučíte

► Osvojíte si Nevýchovný princip „Ne mus, ale respekt k sobě“, který vám pomůže vaše vnitřní hranice objevit.

► Přidáme vám k němu jednoduchou komunikační techniku, jak s dětmi o svých hranicích mluvit, aby je opravdu pochopily a respektovaly. Přinese k vám domů víc otevřenosti a upřímnosti, na kterou děti uslyší a začnou vám mnohem ochotněji vycházet vstříc. A to i tehdy, když se jim to zrovna nebude moc hodit :)

► Naučíte se, jak s dětmi doma nastavovat pravidla, aby se za ně cítily spoluzodpovědné a pořád je neporušovaly. Nebo vás neobcházely a nedělaly vám věci tajně za zády.

► Natrénujeme spolu situace, kdy dítě proti vaší hranici protestuje. Abyste si ji v klidu ustáli a nezačali s ním bojovat, ale ani jste nevyměkli. Třeba v obchodě, když chce něco koupit a vy nesouhlasíte.

► Naučíme vás, jak s hranicemi začít už od miminka, abyste se nemuseli děsit momentu, kdy u vás začne období vzdoru. A řekneme si, co po svém drobečkovi můžete chtít, třeba aby chvíli počkal nebo vám pomohl s přebalováním, a co je zatím vývojově nad jeho síly.

► Poradíte si i s tím, když vás vaše miminko bouchá nebo rve za vlasy, vás to bolí a nevíte, jak mu to říct, aby přestalo.

► Se starším dítětem už nebudete bojovat o to, jestli si po sobě uklidí. Přestane protáčet oči, když mu něco řeknete, a začne vás chápat, jak to doma chcete.

► Stejné hranice jako s dětmi si vybudujete i ve vztahu ke svému okolí. Takže vás nebude znejišťovat, když cizí paní v autobuse pronese: „To je ta dnešní výchova. Z takových dětí rostou kriminálníci.“

► A uleví se i vám samotným. Naučíte se totiž včas rozpoznat a zastavit situace, které vám nevyhovují. Ve kterých jste doteď pořád dokola dětem ustupovali a ustupovali – aniž jste si toho možná všimli – až to nakonec stejně bouchlo a vy jste ječeli jako devítihlavá saň.

Ono totiž není potřeba kolem dětí neustále skákat a snažit se za každou cenu dohodnout.

Nejde o to jim donekonečna něco opakovat nebo všechno dovolit. Jde o to naučit se rozumět sobě a tomu, co je pro vás DOOPRAVDY důležité a co naopak ne. A umět to dětem laskavě a zároveň pevně říct.

Uvidíte, že jakmile začnete své nové vnitřní hranice používat, začnou se u vás doma věci rychle hýbat :) Nejen s dětmi, ale i s dospělými členy rodiny.

A stejně tak fungují i další 4 týdny

Celkem na vás v 5 týdnech kurzu čeká 5 stěžejních principů, které vám budou ukazovat směr odteď do konce života.

Ke každému principu nová komunikační technika, se kterou všechno rychle uvedete do praxe. Nová zážitková audia, nejsilnější zážitky z pohledu dítěte, které doteď Nevýchova vytvořila. Nová unikátní videa, plná praktických informací, významných aha momentů i autentických rodičovských příběhů.

Vše o kurzu