Jak skončit s hysteráky a scénami a být si s dětmi blízko

co vám přinese Týden o důvěře v kurzu Nevýchovy

Důvěra je jako koření vztahu. Voní po blízkosti a chutná porozuměním. A může pomoct zachránit i to, co už mezi vámi a dětmi vypadalo téměř beznadějně. Léčí hysterické vztekací scény, lhaní i podvádění, pomáhá u psaní domácích úkolů stejně jako u čištění zoubků a tiší dětskou drzost, umíněnost i vzdor.

Důvěra není jenom o tom, že si doma nelžete. To by bylo málo

Je to základní hodnota každého opravdu blízkého a upřímného vztahu. A v druhém týdnu kurzu vás naučíme, jak se skutečnou důvěrou začít, jak o ni s dětmi pečovat a každodenně z ní ve výchově těžit.

Rozhoduje totiž o spoustě důležitých věcí

O tom, jestli za vámi vaše dcera přijde, až ji na internetu bude otravovat nějaký divný chlápek, nebo jestli se synek svěří, až se poprvé zamiluje a jeho láska ho nebude chtít. Ale nejen to.

Vztekací scény? I za ty někdy může

Rozhoduje i o tom, jestli budou vaše děti používat všechny ty vynucovací dětské strategie, jako demonstrativní naštvávání, vydírací pláč a vztekací scény, nebo jestli za vámi prostě normálně přijdou a řeknou třeba: „Tati, teď mě štveš, přijde mi, že mě vůbec neposloucháš.“ nebo „Mami, ši zlá, já tebe bojím.“

Uvidíte, že jakmile děti vaši důvěru ucítí, začnou vám ji přirozeně vracet. Budou s vámi jednat na rovinu, přestanou vás zkoušet, hrát na vás divadýlka, „předvádět se“ nebo se před vámi zavírat do svého světa. A spousta problémů, se kterými se teď ještě potýkáte, začne sama mizet.

Důvěra totiž umí léčit křivdy a stavět mosty

Nejde si ji ale vynutit větami jako „Budeme si věřit…“ nebo „Když budeš mít problém, tak mi to řekni.“ Je potřeba dát jí dostatek času, pozornosti a péče.

Když ale vytrváte, nebudete nikdy litovat.

Vzájemná důvěra je totiž jeden z nejcennějších darů, který můžete svým dětem ve výchově dát. Buduje se už od miminka a pomáhá dětem věřit nejen nám rodičům, ale i sobě samotným. Podporuje sebedůvěru i zdravý vztah k okolnímu světu.

Tak ji pojďte svým dětem dát. V novém kurzu vám s tím pomůžeme. A půjdeme s důvěrou do hloubky, aby u vás doma vyléčila i problémy, které teď vypadají neřešitelně.

Co nového vám 2. týden přinese:

► Děti si přestanou vynucovat pláčem nebo vztekem, abyste si jich všimli. Místo toho vám pošeptají třeba: „Tati, počebuju ši š tebou hját!“

► Nebudou se na vás ksichtit a naštvaně odsekávat, když si mají po sobě uklidit. Klidně se třeba zeptají: „Tebe to štve, mami? A jak to potřebuješ?“

► Přestanou večer stokrát vylézat z postele a vymýšlet si, že se jim chce čůrat, že potřebujou napít, že je bolí bříško. Prostě půjdou spinkat tak, jak se spolu domluvíte. Nebo si řeknou, co doopravdy potřebují, aby jim šlo usnout.

► Když upadnou a odřou si koleno, nebudou hodinu srdceryvně plakat a koukat, jestli koukáte. Vypustí slzičky, řeknou „máma au“ a pomažou si zase hrát.
To samozřejmě neznamená, že už nikdy nebudou brečet nebo se zlobit. Budou to ale rychlé ozdravné pláče a autentické úlevné emoce, ne strategie, jak vás někam dostat.

A změní se třeba i tohle:

► Až svoje neposedná dvojčata příště požádáte: „Potřebuju, abyste mi teď pomohli, je to pro mě důležitý“, poznají, že to opravdu důležitý je, a budou se vám snažit vyjít vstříc.

► Až budete potřebovat nemocnému broučkovi změřit teplotu a nakapat sirup, nebude kvůli tomu vyvádět a plivat to po vás. Bude s vámi spolupracovat, jak jen to pro něj bude možné.

► Váš školkáček už nebude muset strachy plakat, že si pro něj nepřijdete do školky. Bude vědět, že když mamka řekne po „o“, tak to prostě platí.

► Dospívající děti si nebudou v duchu říkat: „No jo, otec, zase prudí“ a možná si přijdou pro pusu i v patnácti :)

► A až budete staří a oni dospělí, budou se vám dál svěřovat se svými těžkostmi i výhrami. Budou moct beze strachu mluvit o svých selháních i o chybách, za které se stydí. A možná se k vám pak jednou při odchodu domů nečekaně nahnou a pošeptají: „Díky, že mě nesoudíš, mami. Moc to pro mě znamená.“

Tohle všechno důvěra umí. A jako neviditelná všudypřítomná síla vám doma pomůže se stovkami situací.

A na co přesně se můžete v 2. týdnu těšit?

► Představíme vám nenápadné zabijáky důvěry, kteří vám dennodenně podkopávají nohy a připravují vás o vztah s dětmi.

► Prožijete si, jak to bolí, když rodiče místo důvěry moralizují, nevědomky děti zesměšňují a křivdí jim.

► Ukážeme vám účinnou techniku, která pomůže vyléčit křivdy i bolístky, co už mezi vámi a dětmi vznikly. Je tak jednoduchá a přirozená, že ji budete moct začít používat hned zítra, v mnoha každodenních situacích. A navíc díky téhle nové komunikační dovednosti vás i občasné těžké chvíle budou sbližovat, ne odcizovat.

► Naučíte se reagovat na silné dětské emoce, jako je vztek, vzdor, naštvání, zoufalství a další. A místo jejich potlačování, ignorování a zlehčování v duchu „Neplakej, nic to není“ budete umět dítě podpořit a pomoct mu, aby jeho těžká chvilka rychle přešla.

► A na úplný závěr týdne pro vás máme zážitkový „Lék na důvěru“, který ještě víc zrychlí celé vaše Nevýchovné snažení. A pomůže tam, kde běžná slova a dohody ještě selhávají.

Možná si ještě dnes pamatujete na okamžiky z dětství, když jste cítili, jak vás máma nechápe nebo vám táta křivdí. A radši jste se s tím zavřeli ve svém pokoji, protože nemělo cenu jim něco vysvětlovat. Tohle nemusí vaše děti nikdy zažít a vy nemusíte zažít, že před vámi utíkají do svého světa, když se mezi vámi rozproudí opravdová důvěra. V novém kurzu vám k ní dáme klíč.

A stejně tak fungují i další 4 týdny

Celkem na vás v 5 týdnech kurzu čeká 5 stěžejních principů, které vám budou ukazovat směr odteď do konce života.

Ke každému principu nová komunikační technika, se kterou všechno rychle uvedete do praxe. Nová zážitková audia, nejsilnější zážitky z pohledu dítěte, které doteď Nevýchova vytvořila. Nová unikátní videa, plná praktických informací, významných aha momentů i autentických rodičovských příběhů.

Vše o kurzu