Být dobrá máma… ale jak?

Pokud jste četli příběh bezradné mámy Martiny, která přišla na to, jak si svoje mateřství konečně užívat, možná už se těšíte na druhý díl. Tentokrát se o svůj Nevýchovný příběh podělila Petra Karkošková, maminka Míši (2012) a Tomáška (2014), instruktorka strolleringu.

Petra patří k těm maminkám, o kterých se říká, že mají pohodové děti. Takže jaképak kejkle s výchovou, když to všechno „frčí samo“, že ano. Přesto měla Petra chuť a důvod vstoupit do kurzu Výchova Nevýchovou.

„Nechci být hysterka, policajt, učitel… chci být svým dětem partner, opora a jistota.“

- Petra, únor 2014

Jestli jste takovou mamku ve svém okolí potkali, dáte nám nejspíš za pravdu, že mámám pohodových dětí můžeme jen závidět. Ani tyhle „děti štěstěny“ ale nemají vždycky na růžích ustláno. Přes tu pohodičku, kterou dovedou se svým prckem vytvořit, nebývá na první pohled vidět, kde to bolí.

Všichni okolo to vědí líp než já

„A pak to začalo – já se stala mámou. Koukala jsem na ten uzlíček a usmívala se. Začala jsem ale podléhat otázkám a dohadům, dokonale vykolejená ze všech těch „chytrých“ doporučení. Nervózní jsem brečela, že jsem jako matka selhala. Míša neuměl pít z prsu, nedokázal usnout a vřískal. Dotklo se mě třeba, že můj muž uspal Myšáka a mně se to nepovedlo.“

„Mám jednu věc, kterou si s sebou vleču – výchovu, ve které jsem vyrůstala já. Všechny ty jediné správné vzorce, tresty… A mám jedno velké přání, být dobrým rodičem, dělat to jinak, než se vedlo mým rodičům a širší rodině.“

- Petra

Možná to znáte. Tak nějak jako mámy tušíme, jak to chceme, ale tápeme mezi tím, jak se to má a nemá, jak bychom to rády dělaly my a jak to naše maminky dělaly s námi. A „zaručené“ rady z okolí to celé jenom zhoršují. A tak hledáme oporu a ujištění, že skutečně jsme dobré mámy (i když si naše tchýně myslí, že nám to dítě přerůstá přes hlavu).

„Zarazil mě můj muž – objal mě a řekl, že to umím, že se nemám bát a dělat, jak to cítím.“

„Nevýchova pro mě byla potvrzení, že jsem se vydala tou správnou cestou. Uklidnila mě a já jsem nabrala křídla a směr zpátky do dětského světa. A otevřela mi oči nejen vůči Míšovi, ale také v komunikaci s mým mužem. Náš skoro ideální vztah nabral další rozměr – větší otevřenost a pochopení.“

„Jako máma, která je s kluky 24hodin denně a má většinu na svých bedrech, nechci být dokonalá, ale otevřená, milující a svá“.

- Petra

Malé velké změny

Vraťme se teď k mámám pohodových dětí, těm, co s prcky zažívají idylku. Na idylce není co vylepšit, jenže… ptáme se Petry, jestli se u nich něco s Nevýchovou zásadně změnilo.

„Změnilo… komunikace s Míšou i mým mužem, to už jsem zmínila. Pochopení a vidění světa skrz dětské brýle, protože jsem to už skoro zapomněla. Díky, jsem zpátky a můžu se zase divit a objevovat.

Změnilo podruhé – postupně otevírám bolestivá místa se svými rodiči a ptám se, abych pochopila.

A změnilo potřetí – nezasahuji našemu okolí do jejich způsobu komunikace s Míšou, protože můj svět není všechno a naše děti nebudou mít pořád jen mě. Jsem ráda, že můj muž to chvílemi má jinak než já, a neberu to jako chybu.“

- Petra

Na obzoru čáp

A pak se narodil malý Tomík. Příchod sourozence umí rodinnou idylkou pořádně otřást. Nejdřív velké těšení na brášku či ségru a pak smutné oči toho staršího a: „Mami, dej ho pryč!“

Jak pomohl Petře Nevýchovný pohled se sourozeneckými vztahy?

„Slýchala jsem před narozením Tomíka, že to bude náročné, uhlídat dva kluky, aby Míša něco miminku neudělal… Nic takového se nestalo . Míša má brášku rád a dělá pro něj hromadu bláznovin a radostí . Když pominu klasické nacpání dudlíku do pusy a přikrývání dečkou, kdy musí být přikrytá hlava… tak pak jsou to věci, které by mnozí rodiče komentovali – nech ho, nedávej to tam, co mu zase děláš… U nás: „Jéé, Míšo, ty jsi přinesl Tomíkovi klacík?“ (Dědeček dělá ohýnek a Míša vzal jeden klacík a dává ho bráškovi do ruky.) „To jsi hodný, že na něj myslíš, tak já ten klacík dám zatím sem (ukládám klacek do kyblíku), a když Tom bude chtít, tak mu ho zase vrátím, jo?“ Míša pohladí brášku, prohodí své „joo“ a mizí kamsi na zahradě.

Dala jsem Míšovi důvěru a otevřela jeho vřelé dětské srdíčko vůči bráškovi.

Tomík má zatím 4 měsíce, a tak celý ten vztah bude růst a nabývat různých podob, dostaneme se určitě i na hádky, rvačky… ale zase je to jen na nás, co s tím uděláme, Míša,Tomík, můj muž a já. Vím, že si s tím poradíme.“

- Petra

Kouzla? Ne, jen partnerství
(aneb Jak vypadá Nevýchova v praxi)

„Míša (16 měsíců) zalezl do chatičky, babičku samozřejmě v patách. Vzal si smeták, a že s ním půjde ven. Babička lamentovala, že ne, že je na něj moc velký, že se bouchne, spadne, bude brečet… a že ne a ne!
V zoufalství na mě babička volá: “Péťo, řekni mu něco, pojď mu dát na prdel, on neposlouchá.” (Já měla pocit, že poslouchá, a navíc se báječně baví.) Následovala moje odvážná věta: “Tak se s ním zkuste nějak dohodnout.”
“Dohodnout? Proboha, je to dítě! Nerozumí mi, nemluví…”
V klidu jsem vstala z lavičky, došla k nim do chatičky a klekla si k Myšákovi: “Míšo, babičce možná vadí, že si chceš vzít to koště ven. Možná s ním zametá jen uvnitř – zkus se jí zeptat, jestli si ho vážně můžeš vzít ven.”
Míša na mě udělal své “Hm”, otočil se i s koštětem na babičku, zvednul ho (div neudělal díru do stropu), udělal na babičku své “Hm” a pokyvoval přitom hlavičkou.
Babička stála jako opařená a přikývla mu. Míša vyšel nadšeně s koštětem ven a začal si jím šudlit své odrážedlo.“

- Petra, březen 2013

Děkujeme maminkám Martině Gomi Chomátové a Petře Karkoškové, že otevřeně sdílely svoje osobní příběhy. Pokud jste v nich našli inspiraci a chcete víc, nalistujte Výchovu Nevýchovou: www.vychovanevychovou.cz .

Líbil se vám článek? Pošlete ho dalším rodičům:

Máte chuť udělat další krok?

Prohlédněte si náš kurz
Nebo se pusťte do Seriálu pro mámy na mateřské. Je zdarma :)

Spustit seriál
Seriál pro mámy na mateřské zdarma

V 5dílném seriálu vám pomůžeme se lépe dorozumět s miminkem a zastavit kolotoč pláče a vyčerpání. Hned v 1. dílu začneme uspáváním. Pošleme vám ho na e-mail:

Svůj e-mail nám svěřilo už přes 320 000 rodičů.
Kdykoliv se můžete odhlásit.

Prohlédnout kurz
Který věk vás zajímá?

Děti 0-3

Děti 0-3

Děti 4-18

Děti 4-18

Napište nám: Na který svůj rodičovský úspěch jste hrdí?